HASBIHAL

Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları

 

Bu ayın ortasında rahmet ve mağfiret ayı Ramazan başlayacak. Şimdiden Türk Edebiyatı ailesi olarak Ramazan’ınızı kutluyor, Türk ve İslam dünyası için, ordumuz, vatanımız, devletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. 

Gene şiirle başladık. Geçtiğimiz günlerde vakfımız yayınları arasında Maraş Şehrengizi adlı bir eseri yayınlanan Kâmil Uğurlu ilk şairimiz. Uğurlu’nun şiirinin adı “Unutayazdım”… Berat Bıyıklı; “Altın Dallarının Ucunda Ağacın Bilmenin İmkânları Üzerine”, Erol Yılmaz; “Kısa Özgeçmiş”, Bülend Tokgöz; “Likyalı”, Mahmut Bahar; “Dört İşlemsiz”, Selim Faruk Tokgöz; “Mağrip”, Mehmet Yılmaz; “İki Ayrılık Arası”, Mehmet Aycı; “Çarpı Ve…”, Ahmettahsin Erdoğan; “Bu Yaşam-ak mı”, İlker Gülbahar; “Yağmur Duası”, Mehmet Baş; “Heybemde Öksüz Hatıralar” ve Ahmet Şenol Alkılıç; “Mezar Böğürtlenleri” şiirleriyle bu sayıda yer aldılar. Hepsini de beğenerek okuyacaksınız. 

Şiirleri, Ramazan münasebetiyle Tanpınar’dan yaptığımız bir alıntı takip ediyor. Bu senenin henüz başında, 12 Ocak’ta bir İstanbul efendisini, Memduh Cumhur’u kaybettiğimizi okuyucularımız hatırlayacaktır. Ahmet Güner Sayar, Memduh Cumhur’u nasıl tanıdığını, merhumla neler paylaştığını, onun şair ve kültür adamı taraflarını yazdı; “Memduh Cumhur’a Rahmet Niyazı İle”. Bu güzel ve samimi yazıyı Hatice Eğilmez Kaya’nın “Yeni Bir Öykü” adlı hikâyesi takip ediyor. Anlaşılan “öykü” ile “hikâye” adlandırması uzun yıllar yan yana yürümeye devam edecek. Kaya’nın dili kullanımındaki ustalığını, hikâyedeki muhayyile genişliğini takdir edeceksiniz. Onu Eyvaz Zeynalov’un “Dana Parası” hikâyesi takip ediyor. Bu ilginç hikâyeyi Azerbaycan Türkçesinden Ömer Küçükmehmetoğlu aktardı.

Bu sayının röportajını arkadaşımız Senem Gezeroğlu, Bana Hikâye Anlat-ma adlı eseriyle edebiyat kamuoyunda ciddi yankılar uyandıran Recep Seyhan ile yaptı. Röportajın sadece birkaç sorunun cevabından ibaret olması sizi aldatmasın. Son derece yetkin ve derinlikli bir röportaj. Keyifle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Talip Mert, Hammâmî-zade İsmail Dede’nin bilinmeyen bir şiiriyle ilgili yazdı. Talip Mert’e bu vesileyle zengin arşivini ve birikimini bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Ömer Hakan Özalp ise, Sofya’da yayınlanan Medeniyet gazetesinin sayfaları arasında gezinmeye devam ediyor. Özalp, bu sefer de Yüzbaşı Mirza Taşbuladov’un Doğu Türkistan hatıralarını bizimle paylaşıyor. Doğu Türkistan’ın bağımsızlık süreciyle ilgili bu hatıraları ilgiyle okuyacağınızı biliyorum. Özalp’ın Orta Asya’ya çevirdiği dikkatlerimizi Özer Ravanoğlu devam ettiriyor. Ravanoğlu, Kırgızların önemli kahramanlarından biri olan Şabdan Batır’ın Hicaz demiryoluna yaptığı maddi katkıyı ve Sultan Abdülhamit Han tarafından nasıl taltif edildiğini anlatıyor. Son derece ilginç bir yazı.

Mahmut Coşkun’un “Değirmen Mevsimi” ve Erol Erdoğan’ın “Cezir”i bu sayının diğer hikâyeleri. 

Ayfer Zencirkaya, Arapkir Mirliva Camii’ni hem yazdı, hem fotoğrafladı.

Bu sayının önemli yazılarından biri Mustafa Özçelik’e ait; “Hz. Mevlânâ’yı Roman Okuyarak Öğrenebilir miyiz?”. Roman ve tarih, roman ve biyografi ilişkisinin öteden beri tartışıldığı bir gerçekliktir. Özçelik, bu ilişkiyi Mevlânâ ve Yunus Emre hakkında yazılan romanlardan hareketle bir kere daha gündeme taşıyor. Özçelik’in yazısını Şakir Kurtulmuş’un eserleri ile ilgili bir yazı takip ediyor. Günümüz şairlerinden olan Kurtulmuş, şiirle çok farklı ilişki kuranlardan biri. Özcan Ünlü, metin dışı bilgilerin de eşlik ettiği yazısında Kurtulmuş’un yazma sürecine ve şiirine dair önemli şeyler söylüyor. Aykut Nasip Kelebek ise, başka bir şairin, Sıddık Ertaş’ın şiirine odaklanmış. Kelebek’in yazısı; “Arketipleri Yeniden Üretmek: Sıddık Ertaş Şiiri”. İsmail Alper Kumsar ise Selçuk Karakılıç’ın; Sürgün, İntihal ve İntihar adlı eserini değerlendiriyor. Bu üç yazıyı da dikkatle okumanızı salık veriyorum.

Bu sayının son yazısı Aşkın Yıldız’ın. Yazar, Mother filmini, filmin meselesini, mekân ve evren anlayışını, Tanrıya ve insana bakışını irdeliyor.

Türk Edebiyatı Vakfı 40. Kuruluş yıldönümünü farklı etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Bu etkinliklerin okura dönük olanı ve en önemlisi, yeni abone olan herkese 530 sayının pdf formatında bir flash disk ile hediye edilmesidir. Okurlarımızın bu kampanyaya katılmalarını ve destek olmalarını diliyoruz. 

Kitaplık ve ajanda her zamanki gibi dopdolu.

Yeni sayılarda buluşmak üzere…

 

Bahtiyar Aslan

Genel Yayın Yönetmeni

 

NOT: Dergimizi “kitapyurdu.com” başta olmak üzere belli başlı internet kitapçılarından edinebilirsiniz.Bahtiyar Aslan

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön