HASBIHAL

Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları

 

Geçtiğimiz ayın on birinde, öğleye doğru acı bir haber aldık. Kanije’den Çanakkale’ye, Yemen’den Plevne’ye tarihimizin büyük savaşlarını, büyük zaferlerini romanlaştıran Mehmed Niyazi Özdemir’i kaybettik. Mehmed Niyazi Bey, milletine âşık bir adamdı. Sanatkâr bir mizaca sahip olmamasına rağmen büyük bir disiplin ve aşkla çalışarak tarihî gerçeklerimizi romanlaştırdı. Kültür ve medeniyetimizin meselelerini samimiyetle, içten bir bakışla tahlil etti, onlara çözüm aradı. Gerçekten büyük bir boşluk bıraktı ardında. Rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.

Bu sayımıza yine şiirle başladık. Erol Yılmaz’ın “Adı Türkiye Olan Uzun Bir Türkü” adlı şiirini beğeneceğinizi umuyorum. Onu Özcan Ünlü’nün okudukça güzelleşen “Geçici Şiir” adlı eseri takip ediyor. Orhan Güdek’in “Yalnız Ellerimizdir Açılan Gökyüzüne” ve Yalçın Ülker’in “Bozkır” başlıklı şiirlerini de çok seveceksiniz. Volkan Arslan da “Leyla” şiirinde bizi Leyla’nın farklı yüzleriyle buluşturuyor. Bülend Tokgöz, “Final Sahnesi” adlı şiirinde Kudüs’ten özür diliyor hepimiz adına ve gene hepimiz adına Kudüs’e bir söz veriyor. Maksut Koto “Savaş ve Ölüm”, Ahmet Şenol Alkılıç “Leyle-i Kadr”, Kâmil Uğurlu “Ninni”, Süleyman Aydemir “Yakup Üşümesi”, Yasin Mortaş “Şiir Rengi” adlı şiirleriyle bu sayıya katkı veren diğer şairler. Hepsinin sesi ve rengi farklı. Farklı ve zengin…

Bu sayının ilk hikâyesi Erhan Genç’e ait. Genç’in “Üç Masa Bir Mezar”ı sırtında bir döşekle gezen, stada giden bir gencin hikâyesi. Şüphesiz bir metafor bu döşek. Okurken insanı içine çeken bir hikâye. Diğer bir hikâyecimiz Mustafa Soyuer. Soyuer’in “Anlamsız” adlı hikâyesi şiirsel diliyle, dilin pürüzsüz kullanımıyla dikkatinizi çekecek. 

Bu sayının röportajını arkadaşımız Ferahfeza, Fatih Baha Aydın ile yaptı. Fatih Baha, geçtiğimiz yıl yayınlanan Bihaber romanıyla kendinden hayli söz ettiren genç ve başarılı bir yazar. Sanatın farklı dallarıyla da uğraşan ve aynı zamanda bir akademisyen olan Aydın, kahramanının sürekli yalan söylemesi gerekince aklına akademisyenlik geldiğini söylüyor. Oldukça ilginç bir röportaj. Keyifle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Bildiğiniz gibi geçen sayımızda Talip Mert, Hammamî-Zâde İsmail Dede’nin bilinmeyen bir şiirini neşretmişti. Mert, araştırmalarına ara vermeden devam etmiş ve Dede’ye ait bir şiir daha bulmuş. Mert’in bu şiiri konu edinen yazısı “Hammamî-Zâde İsmail Dede’nin Bilinmeyen Üçüncü Bir Şiiri” başlığını taşıyor. Onu Ömer Hakan Özalp’ın hazırladığı “Yüzbaşı Mirza Taşbuladov’un Doğu Türkistan Hâtıraları” adlı çalışmasının son kısmı takip ediyor. Mirza Taşbuladov’un hatıraları ibretle okunmalı. Önder Kaya, mekân odaklı incelemelerine Tevfik Fikret’in Aşiyan’ıyla devam ediyor. Yazıda Aşiyan’ın yapılışı, müze olma süreci, müzenin içinde neler olduğu, Fikret’in mezarının ne zaman ve nasıl nakledildiği ayrıntılarıyla anlatılıyor. Kaya’nın yazısının başlığı ise şöyle: “Tevfik Fikret’in Nakl-İ Kubûr Meselesi Ve Baharda Âşiyan”. Aykut Nasip Kelebek bu sayıda Nerval’in Doğu’da Seyahat adlı eseri üzerinden bir İstanbul okuması yapıyor ve soruyor; “Nerval’in İstanbul’u Nereye Gitti?”. Oldukça başarı bu iki yazıyı dikkatle okumanızı öneriyorum.

Muharrem Dayanç, bu sayıya “Türkçenin Misafirleri (İçten Bakış)” adlı denemesiyle katkı sağladı. Dayanç, denemesinde yabancılara Türkçe öğretiminin meselelerini içten ve samimi bir yaklaşımla ele alıyor. Dayanç’ın tespitleri bu işle uğraşan kurum ve şahısların dikkatini çeker mi bilinmez. Dayanç, özetle merkeze insanı, insanın erdem ve zaaflarını koymayan dil öğretiminin başarılı olamayacağını söylüyor. 

İbrahim Öztürkçü, edebiyat araştırmacılarının oldukça dikkatini çekecek bir keşfi kaleme aldı. Öztürkçü’nün yazısının başlığı şöyle: “Midhat Cemal Kuntay’ın Kitaplaşmayan Ve Bilinmeyen Bir Tefrikası - I: “Fatih Sultan Mehmet”. Son derece önemli bir yazı olduğunu vurgulamak isterim.

Eyüp Can Ekinci, Âdem Polat’ın yakın zamanda piyasaya çıkan İkinci Yeni Şiirinin Felsefi Kaynakları adlı eserini inceledi. Onu Salman Narlı’nın “Paris’te Üç Şair-I Şinasi” adlı yazısı takip ediyor. Bu sayıda üç hikâyemiz daha var. Şenol Turan’ın “Haybeci”sini, Nuhan Nebi Çam’ın “Siyah Beyaz”ını ve Hüseyin Akın’ın “Safları Sıklaştıralım”ını beğenerek okuyacağınızdan eminim.

Kitaplık ve ajanda her zamanki gibi dopdolu.

Yeni sayılarda buluşmak üzere… 

 

 

NOT: Dergimizi “kitapyurdu.com” başta olmak üzere belli başlı internet kitapçılarından edinebilirsiniz. 

 Bahtiyar Aslan

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön