HASBIHAL

Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları

 

Dergimizin bu sayısına da şiirle başladık. Nazım Payam, Ayin ve Mesnevi;  Ramazan Ekici, Bilmiyordum; İbrahim İlyaslı, Ben ki Deli Bir Ressam ve Efendim; Mahmut Bahar, 60 Yaş Müsveddesi; Yalçın Ülker, Aksesuar; Hamit Oral, Kâğıt Mendil; Osman Gönül, Dostoyevski’nin Mektubuna Cevap; Erol Yılmaz, Fakirhane; Süleyman Aydemir, Şiir; Semih Diri, Çeyrek Hikâye; İlker Gülbahar, Tek Nüsha Ömür Çıktısı; Selim Faruk Tokgöz, Şehir Tellalı; Ahmet Şenol Alkılıç, Çocuklar;  Elhan Zal Karahanlı ise Geldik başlıklı şiirleriyle dergimizin ilk sayfalarını süslüyor. 

Azerbaycan’daki Türk edebiyatının önemli hikâyecilerinden biri olan Mir Celal Paşayev’in Meclis Kurusu adlı hikâyesi bu şiirleri takip ediyor. Hikâye, özellikle çağımız siyasetini ve bürokrasini şahane bir üslupla ve kurguyla eleştiriyor. 1978’de vefat eden Paşayev, aynı zamanda önemli bir bilim adamıydı. Meclis Kurusu’nu Celalettin Murat’ın Şâkir adlı hikâyesi takip ediyor. Kısa, çarpıcı, sevimli bir hikâye.

Bu sayının röportajını Şakir Kurtulmuş, Abdurrahman Şen ile yaptı. Şen, bilindiği gibi uzun zamandır İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığını yürütüyor. Şen’in sanat, edebiyat, dergi, sinema ve kültürle olan kırk yıllık macerasını bu röportajda bulacaksınız.

İçinde bulunduğumuz ayın 13’ü malumunuz olduğu üzere Orhan Okay’ın birinci vefat yıldönümüdür. Okay’la yirmi yıl önce yapılan bir Balat gezisini fotoğraflarıyla sunuyoruz size. Yazıyı, gezi ekibinin üyelerinden biri olan Hüseyin Yorulmaz kaleme aldı. Yorulmaz’ın hatıraları gelecek sayımızda da devam edecek. Yazıda, resim altlarında Orhan Hoca’nın fotoğrafların arkasına düştüğü notları kendi el yazısıyla kullanmayı tercih ettik. 

İbrahim Öztürkçü, Elmalılı’nın Âkif Mersiyesine Dair(!) yazısında, geçtiğimiz ay bir gazetenin kitap ekinde Mehmed Âkif’in vefatı üzerine yazılan mersiyeleri konu edinen bir yazıyı tenkit ediyor. Öztürkçü, söz konusu mersiyelerin yazarın iddia ettiği gibi Elmalılı’ya değil, Muallim Vahyi’ye ait olduğunu ileri sürüyor ve okuma hatalarını da tek tek gösteriyor. Bu tenkidî yazıya muhatabından bir cevabî yazı gelmesi durumunda, dergimizin ilk sayısında yer vereceğimizin bilinmesini isteriz.

Muhammed Hüküm, Kemal Tahir’i yazmaya devam ediyor. Hüküm, Kemal Tahir’in Batı’ya bakışını, resmi tarihe karşı geliştirdiği tutumu ve üslubunun toplumsallığını yetkin bir dille değerlendiriyor. Mehmet Yılmaz ise Tanpınar’ın Yaz Yağmuru adlı hikâyesi ile Selim İleri’nin son eseri Sona Ermek üzerine karşılaştırmalı bir çalışmayla bu sayıya katkı verdi. Yazı, Yaz Yağmuru’ndan Sona Ermek Romanına Tamamlanamayan Bir Eserin Hikâyesi başlığını taşıyor. Her iki yazının da ufuk açıcı olduğunu söylemek isterim. 

Mehmet Aytemiz; Bir Zamanlar… Huma Kuşu, Ahmet Yıldız ise Kül Tegin’in Sorusu adlı hikâyeleriyle aramızda. Aytemiz bizi coğrafyanın ve türkülerin temiz dünyasıyla, Yıldız ise tarihimizle buluşturuyor. Fakat aynı zamanda kendimizi sorgulamaya davet ediyor. Farklı ve özel iki hikâye. 

İsmail Alper Kumsar’ın yazısı büyük bir emeğin ve titiz bir çalışmanın ürünü. Kumsar, Recaizade Mahmut Ekrem’in Viyana’dan eşine yazdığı mektubu sizin için inceledi. Metin Savaş ise Yanılsamanın Yanılsaması Olarak Gerçekliği Tanımlamak adlı yazısıyla aramızda. Gülcan Tezcan, bu sayıda gösterime girdiği günden beri birçok tartışmaya konu edilmiş olan Buğday filmi üzerinden Türk sinemasını sorgulayan bir yazısıyla yer alıyor. İsa Kocakaplan ise 20 Ocak 2004 tarihinde kaybettiğimiz değerli şair İlhan Geçer’in Şehnaz Beste adlı şiirini ve bu şiir etrafında merhum şairin sanatını değerlendirdi. 

Bu sayıda bir röportajımız daha var. Değerli arkadaşımız Erhan Genç, son yılların adı en çok bilinen, eserleri en çok okunan hikâyecilerinden biriyle, Mustafa Çiftci ile nasıl yazar olduğunu konuştu. Çiftci’nin röportajı da hikâyeleri kadar samimi, içten ve keyifli. Bu sayıda iki de kitap yazımız var. Birincisi bir değerlendirme. Hüseyin Akın, dergimiz şairlerinden Cengizhan Orakçı’nın yakın zamanda yayınlanan Acıdan Siyah kitabını değerlendirdi. Diğeri ise bir mektup. Gülhan Tuba Çelik, dergimizin yazarı ve Yazı işleri Müdürü olan Funda Özsoy Erdoğan’ın Kırklandım adlı deneme kitabı münasebetiyle yazara, eserini değerlendiren bir mektup yazıyor. Her iki yazı da samimi ve yetkin kalemlerden çıkmış. Keyifle okuyacağınızı umuyorum.

Kitaplık ve Ajanda her zamanki gibi dopdolu.

Yeni sayılarda buluşmak üzere… 

 

NOT: Dergimizi “kitapyurdu.com” başta olmak üzere belli başlı internet kitapçılarından edinebilirsiniz. Bahtiyar Aslan / Genel Yayın Yönetmeni

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön