HASBIHAL

Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları

 

Bildiğiniz gibi silahlı kuvvetlerimiz Afrin’de haklı bir operasyon yürütüyor. Bu coğrafyada yurt tutmanın ve ayrıca bunu Türk olarak yapmanın çok tabii bir sonucudur bu. Kim ne derse desin millet olarak öncelikle yaşadığımız coğrafyadan, Türk ve İslam coğrafyalarından sorumluyuz. Bu sorumluluğu bize tarihimiz, dinimiz, dilimiz, ırkımız ve bayrağımız yüklemiştir. Her zaman ve her şartta gereğini yapmak vazifemizdir. Cenab-ı Allah şanlı ordumuzu muzaffer eylesin. Şehitlerimizi Hz. Muhammed Mustafa’ya komşu eylesin.

Bu sayımıza da şiirle başladık. Azerbaycan Türklüğünün gür sesi, büyük dava adamı, şair Sabir Rüstemhanlı’nın iki şiiriyle sizleri selamlıyoruz. Her iki şiir de yakın zamanda kaleme alındı. Birincisi “İstanbul Minareleri”, ikincisi ise “Ele Gözel Gar Yağır” başlığını taşıyor. İki şiiri de yayınlarken Türkiye Türkçesine aktarma yoluna gitmedik. Onun yerine bilinmeyen kelimelerin karşılıklarını dipnotu ile verdik. Böylece şairin ve Azerbaycan Türkçesinin sesini korumaya çalıştık. İkinci şiir Bülend Tokgöz’e ait. Şairin “Mezopotomya” başlıklı şiiri asırlardır mesele olma özelliğini koruyan bölgenin genlerini sorguluyor adeta. Coğrafya’ya ait diğer bir şiir de Hamit Oral’ın “Ortadoğu’da Çocuk Olmak” şiiri. Bunların dışında Nazım Payam’ın; “Semah”, Aşkın Yenisey’in; “İnsanlar Sustukça, Susturuldukça”, Tarık Özcan’ın; “Masal/Su”, Yunus Balcı’nın; “Eller ve Gözler”, Semih Diri’nin; “Çıldırmanın Arifesinde”, Ahmettahsin Erdogan’ın; “Gökdelen”, Selim Faruk Tokgöz’ün; “Onursuz Şarkı”, Muhammed Hüküm’ün; “Hayrâbâd”, Mehmet Baş’ın; “Ben Yalnızca Atları Sevdim” ve Cahanhanım Seyidzade’nin; “Gel Apar Özünü” adlı şiirlerini severek ve beğenerek okuyacaksınız.

Bu sayının ilk hikâyesi Şenol Turan’a ait; “Su Gibi Aziz Olmak”… Onu, Azerbaycan’ın ünlü büyük evladı Anar’ın; “Vestiyerde Çalışan Kadının Anlattıkları” ve Hasan Erdem’in; “Susuz Kalan Şehzade” adlı hikâyeleri takip ediyor. 

İbrahim Öztürkçü, Ulu Hakan Abdülhamit Han’ın vefatının yüzüncü yılı münasebetiyle bir yazı kaleme aldı. Yazının içinde bir de iktibas var;  Celal Nuri’nin Sultan Abdülhamit Han’ın vefatı üzerine kaleme aldığı; “Sultan Hamid’in Tabutu Arkasında” başlıklı yazı. Geçtiğimiz sayıda Hüseyin Yorulmaz, bundan yirmi yıl önce merhum Orhan Okay Hoca ile yaptığı gezinin ilk bölümünü paylaşmıştı bizimle. Bu sayıda yazının devamını bulacaksınız. Bu tür büyük adamlar hayatımızdan eksilmeye devam ediyor ve maalesef yerleri dolmuyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz yılın son ayında kaybettiğimiz Ahmet Nuri Yüksel’di. Merhumu dava arkadaşı Özer Ravanoğlu anlattı. Elinizdeki sayının hazırlıklarını yaparken bir acı haber daha aldık. Prof. Dr. Hüsamettin Arslan da genç sayılacak bir yaşta aramızdan ayrıldı. Arslan’ın öğrencilik yıllarından yakın dostu olan Prof. Dr. Namık Açıkgöz merhumun arkasından “ah” çekiyor yazısında; “Ah Hüsam Ah!..”. Orhan Hocaya, Ahmet Nuri Yüksel’e ve Hüsamettin Arslan’a bir kere daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Aralık ayının sonuna doğru Türkiye Yazarlar Birliği, Kazakistan’ın Yesi şehrinde Türkçenin 12. Uluslararası Şiir Şölenini düzenledi. Bu şölen vesilesiyle değerli şair, yazar Mustafa Özçelik’e “Mağcan Cumabay Ödülü” takdim edildi. Arkadaşımız Şakir Kurtulmuş, Özçelik’le ödülü, Mağcan Cumabay’ı ve Hoca Ahmed Yesevi’yi konuştu. Bir röportajımız daha var. İmren Gece Özbay, Osmanlı’nın ilk kadın yazarlarından Fatma Fahrünnisa’yı, torunu Fatma Rezzan Alpuğan’la konuştu.

Tahsin Yıldırım, bu sayıya Cenap Şahabettin’in yazdığı “İstiklâl Marşı” güftesini; Önder Kaya ise Kadızadeliler ve Sivasîzâdeleri inceleyen yazılarıyla katkıda bulundular. Her iki yazıyı da beğenerek okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Aydın Topaloğlu ise bir tablodan hareketle bakmayı, görmeyi, gerçeği sorguluyan bir yazıyla aramızda; “Tablonun Gizemi”. Gülcan Tezcan sinema yazılarına devam ediyor. Bu sayıya geçtiğimi ay kaybettiğimiz Münir Özkul ustayı yazdı; “Bu Dünyadan Münir Özkul Geçti”. Bu vesileyle Özkul’u rahmetle anıyoruz. Mustafa Everdi dostumuz bu sayıda Recep Seyhan’ın hikâyelerini irdeliyor.

Bu sayının son yazısı bir ödül üzerine. Uluslararası Mahmud Kaşgarî Vakfı, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı’yı Mahmut Kaşgarî madalyasıyla ödüllendirdi. Ödül töreni geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. İlteriş Aslan, ödülü ve ödül törenini anlattı. Kıymetli başkanımızı bir kere daha tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Değerli okurlarımız, Türk Edebiyatı Vakfı ve Türk Edebiyatı dergisinin kurucusu Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı aramızdan ayrılalı tam on yedi sene oldu. Kendisini rahmetle anıyoruz. Emaneti hepimizin, hepinizin boynunadır.

Kitaplık ve ajanda her zamanki gibi dopdolu.

Yeni sayılarda buluşmak üzere… ▲Bahtiyar Aslan / Genel Yayın Yönetmeni

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön