HASBIHAL

Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları

Yaklaşık üç yıldır derginin hazırlanmasında çok büyük emeği ve katkıları olan Funda Özsoy Erdoğan, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinden ayrıldı. Bu süre zarfında özellikle yeni ve genç isimleri dergiye kazandırma konusundaki çabası, yayın konusundaki titizliği için kendisine bir kere de buradan teşekkür ediyoruz. Bu bir bayrak değişimidir. Şimdi onun boşluğunu arkadaşlarımız İbrahim Öztürkçü ve Erhan Genç doldurmaya çalışacaklar.

Kıymetli okuyucular, elinizdeki sayıya da şiirle başladık. İlk şiir bundan sonra yazı ve şiirleriyle sık sık dergimizde görmeyi ümit ettiğimiz genç arkadaşımız Aykut Nasip Kelebek’e ait; Yaz Bitti. Onu Ahmet Şenol Alkılıç’ın Ağrı’lı Gece isimli şiiri takip ediyor. Yasin Mortaş; Zeytin İle Gürz, Ferid Hüseyin; Zindan Acıları, Bülend Tokgöz; Urartu, Erol Yılmaz; Dik Dur, İlhan Kurt; Bir Gözlerin Tutar Beni Bir Gözlerin Eyler, Serap Kadıoğlu; Terennüm, Nazım Payam; Vücut, Yalçın Ülker; Hatıranın Sakındığı Gelincik ve Özcan Ünlü; Uvertür adlı şiirleriyle bu sayıya katkı verdiler.

Mahmut Babacan, “Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eserlerinde Antalya” başlıklı yazısıyla aramızda. Son derece yetkin ve zengin bir yazı. Onu geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Tosun Bayrak hakkındaki bir yazı takip ediyor. Ersin Nazif Gürdoğan’a ait yazının başlığı; “Tosun Bayrak New York’u Ayağa Kaldıran İsyan Sanatçısıdır”. Bu vesileyle son yüz yılın en ilginç simalarından biri olan merhum Tosun Bayrak’a Allah’tan rahmet diliyoruz. Mustafa Özçelik ise “İstiklâl Marşı Üzerine Düşünmek” yazısıyla bu sayının yazarları arasında yerini aldı. 

Elinizdeki sayının ilk hikâyesi Vagif Sultanlı’ya ait. Azerbaycan’ın ünlü yazarlarından biri olan Sultanlı’nın “Kül Kafes” adlı hikâyesini Türkiye Türkçesine Aynur Kahraman aktardı. Hikâyeyi okurken farklı bir dünyaya geçeceksiniz. Onu Tuncay Günaydın’ın Anadolu’da bir kasabada geçtiği anlaşılan sıcak, sahici hikâyesi “Yanan Perde” takip ediyor. Okurken yazarın dilinin zenginliğinin dikkatinizi çekeceğine inanıyorum.

Bu sayının söyleşisini Azerbaycan’ın dünya edebiyatına armağan ettiği bir büyük yazarla, Anar’la gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız Pervin Nuraliyeva ve İmdat Avşar, bu sene sekseninci yaşına giren Anar’la yazarın yazı hayatını, sanat anlayışını, hayat görüşünü ve hatıralarını konuştular. Bu söyleşiyi dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Gerçekten tarihe not düşen ender söyleşilerden biri oldu. Bu vesileyle 28-29-30 Mart tarihlerinde vakfımızda Anar’ın 80. yaşı münasebetiyle bir dizi faaliyet gerçekleştireceğimizi de haber vermek isterim.

Ömer Hakan Özalp, son derece ilginç bir araştırmaya imza attı. 1936 yılında Kuzey Çin’den Sofya’da Osmanlıca olarak yayınlanan Medeniyet gazetesine, Çin’de yaşayan Müslümanların durumlarıyla ilgili bir dizi mektup gönderilir. Yazar, “Aksa-yı Şarktan Aksa-yı Garba Mektuplar” üst başlıklı yazısında söz konusu mektupları kısa bir girişle takdim ediyor. Önümüzdeki sayılarda da devamını okuyacağınız mektuplarda zaman zaman ülkemiz ve insanımız ile ilgili değerlendirmelerle de karşılaşacaksınız. Hazine-i evrak bölümümüzde Talip Mert’in “Hamidiye Ticaret Mektebi” başlıklı yazısı ve mektebe dair belgeler yer alıyor. Mektebin serencamını ibretle okuyacaksınız.

Mehmet Samsakçı, “Avuntular’a Dair” başlıklı yazısında genç bir hikâyecinin, Ömer Arslan’ın ilk kitabı çerçevesinde dilini ve üslubunu yazdı. Aşkın Yıldız ise sinemada ırk ayrımını konu alan bir yazıyla aramızda: “Psikopatolojik-Antropolojik Bakışlarla Fanon’dan Tarantino’ya Siyah-Beyaz Ayrımı”. Son derece ilgi çekici bir yazı.

Bu sayının diğer hikâyeleri ise şöyle sıralandı: Deniz Özbeyli; “Simitçi”, Fatma Pekşen; “Söyle Muhsin” ve Sandra Cineros; “Barbie-Q”. Sandra Cineros’un hikâyesini İngilizceden arkadaşımız Pelin Aksakal çevirdi. Üç hikâyeyi de severek okuyacaksınız.

Değerli Türk Edebiyatı okurları, geçtiğimiz ay vakfımızın kurucusu merhum Ahmet Kabaklı ve eserleri hakkında Bakü’de son derece verimli etkinlikler gerçekleştirdik. Azerbaycan Yazarlar Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz etkinliklere Bakü Büyükelçililiğimiz, Kültür Müşavirliğimiz ve Yunus Emre Enstitüsü Bakü Şubesi de katkıda bulundular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Özge Manas; “Bakü’de Ahmet Kabaklı Rüzgârı” başlıklı yazısında söz konusu üç günlük programı ayrıntılarıyla anlattı. 

Kitaplık ve ajanda her zamanki gibi dopdolu.

Yeni sayılarda buluşmak üzere…Bahtiyar Aslan

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön