EDEBİYAT KIRAATHANESİ

 

Türk Edebiyatı Vakfı’nın kurucusu, büyük mütefekkir, Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı’nın en büyük hayallerinden biri de, İstanbul’un en tarihî semtindeki ecdad yadigârı bu hizmet binamızın zemin katında, bir Edebiyat Kıraathanesi’nin açılmasıydı.

İstiyordu ki, açılacak bu Edebiyat Kıraathanesi’nin, 19. Yüzyıl Osmanlı Kahvehanesi tarzında döşenmiş bir odası da olsun. Gerek bu odada, gerekse diğer mekânlarda edebiyatçılar, sanatçılar, ilim ve fikir adamları bir araya gelsinler. Bir yandan çay, kahve veya diğer meşrubatı yudumlar; dünyanın en seçkin Türk tatlılarından tadar; pasta, çörek ve böreklerimizi yerken, bir yandan da derin sohbetlere dalsınlar; birbirleriyle fikir alışverişinde bulunsunlar. İstanbul’un ince lisanı ve nezaketiyle birbirleriyle tartışsınlar. Burası sanatçıların ve sanatseverlerin ikinci adresi olsun. Hayallerini, projelerini ve her konudaki düşüncelerini birbirleriyle burada paylaşsınlar. Kafalarında olgunlaştırdıkları düşünceleri veya görüşlerini sahasında uzman kişilere açarak test etme imkânı bulsunlar, yepyeni fikirler üretsinler, gençliğe yol göstersinler. 

Dünyanın dört bir yanından gelen turistler de böyle seçkin bir mekânda, seçkin insanlarla hem görüşme fırsatı bulsun, hem de ülkemizin damak tadının eşsizliğinin farkına varsın.

Böylelikle burası bir edep erkân öğrenme yeri olduğu kadar, ilim, fikir, sanat ocağı da olsun. İlim adamları çalışmalarını, sanatçılar yeni eserlerini, şair ve yazarlar ortaya koydukları ürünleri buradaki mümtaz şahsiyetlerle paylaşabilsinler.

İlim ve fikir adamları genç beyinlere seslensin, sanatçılar da ruhlara hitap etsin. Ve bütün bu seslenişler, gerek kitap, dergi veya gazete yoluyla, gerekse kulaktan kulağa halka halka genişleyerek bütün memleket sathına yayılsın, hatta cihanın ufkunu sarsın.

Aramızdan ayrılışının on dördüncü yıldönümünde, aziz büyüğümüz, kurucumuz Ahmet Kabaklı’nın bu hayalini nihayet gerçekleştirebilmenin huzur ve mutluluğuyla, siz sayın ziyaretçilerimize hoş geldiniz diyoruz.

 

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön