DUYURU

Fikrin ve aksiyonun büyük Üstadı’na rahmetleNesillerin üstadı, Türk edebiyatı ve düşünde hayatının önde gelen temsilcilerinden şair, yazar ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 113. yıl dönümünde anılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan Doğumunun 113. yılında Necip Fazıl Kısakürek Anma Programı yarın Fatih Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

NECİP FAZIL KONSERİ

 

Etkinlikte “Şairler Sultanı” olarak bilinen Kısakürek’in bestelenen “Ufukta Pas Tuttu”, “Yıllar Bir Gözyaşı”, “Dağda Dolaşırken”, “Kim Bilir Nerdesiniz”, “Ne Hasta Bekler Sabahı”, “Bilmem Kaçı Kaç Geçe” ve “Canım İstanbul” gibi 12 eseri, şef Taşkın Savaş yönetimindeki “Yakarış Müzik Topluluğu” ile sanatçılar Işık Ersin, Murat Erdoğan, Evren Evin ve Mert Erağan tarafından seslendirilecek.

 

En çok gençleri  seviyordu

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir söyleşide Necip Fazıl Kısakürek anıldı. Önceki gün Ekrem Kaftan yönetiminde Belediyenin sanat merkezinde gerçekleşen söyleşiye İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Abdurrahman Şen ve yazar Dursun Gürlek konuşmacı olarak katıldı. Dursun Gürlek,  “Necip Fazıl’ın en çok sevdiği insanlar gençlerdi. Gençlere hitabesi de hakikaten bir edebiyat şaheseridir” dedi. Abdurrahman Şen ise Necip Fazıl’ı anlamanın yolunun eserlerini okumaktan geçtiğini belirtti. Şen, ’Necip Fazıl, Mehmet Akif, Cemil Meriç ve benzer birkaç isim bu toplumun rehberleri, yol göstericisidir” diye konuştu.

 

Mehmet Şevket Eygi Necip Fazıl’ı anlatıyor

 

25 Mayıs Necip Fazıl’ın hem doğum hem de vefat tarihine denk geliyor. Bu vesile ise gerçekleştirilecek Necip Fazıl’ı anma programlarından birine de Zeytinburnu Belediyesi imza atıyor. Necip Fazıl’ı bizzat tanıyanlardan biri olan duayen gazeteci-yazar Mehmet Şevket Eygi 25 Mayıs Perşembe günü saat 19:00’da Merkezefendi Kütüphanesi’nde, tanıdığı Üstad’ı ve onun Büyükdoğu düşünce atlasını anlatacak.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön