DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan, “İstanbul’un Fethini Şiirle Okumak” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan, “İstanbul’un Fethini Şiirle Okumak” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan Kimdir?

 

1951’de Erzurum'da doğdu. İlkokul tahsilini Erzurum'da, orta tahsilini İstanbul'da yaptı. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi (1979). Aynı bölümde 1983'te Eski Türk Edebiyatı sahasında araştırma görevlisi oldu. 1987'de "Şeyhülislâm İshak Efendi ve Divanı" üzerine doktora, 1991'de "Şeyhülislâm Es'ad Efendi ve Divanı" üzerine doçentlik tezini verdi. 1998'de profesörlüğe yükseldi.

Şiirleri Pınar ve Hisar dergilerinde, yazıları ise Yedi İklim'de çıktı.

Şiirleri: Mecnun ve Leylâ Dilinden Şiirler (1997), Göğe Zincir Vurulmaz (1998). Araştırmaları: Kur'an-ı Kerim Meali (Elmalılı Hamdi Yazır'ın Kur'ân mealini sadeleştirerek notlarla birlikte yayınladı), Fuzûlî-Leylâ ve Mecnûn, Şeyhülislâm İshak Efendi ve Divanı, Şeyhülislâm Es'ad Efendi ve Divanı, Şeyhülislâm İshak Efendi ve Divanlarından Seçmeler, Fuzûlî'nin Poetikası, Fuzûlî Divanından Seçmeler, Eski Şiirin Bahçesinde.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön