DUYURU

Geri kaldığımıza inandırıldıkHattat Hüseyin Kutlu, “Değişmemiz gereken konulara hiç temas etmedik ama ne yazık ki zirvede olduğumuz, bizi biz yapan, kimliğimizi ifade eden konularda savrulduk. İslamın bir  medeniyet olduğunu hatırlamalıyız” dedi. Damla Yayınevi, farklı boyut ve renk seçenekleriyle okurlarıyla buluşturduğu Hüseyin Kutlu hattı Kur’an-ı Kerim’in yayınlanması kapsamında “İslam Medeniyetinde Kur’an-ı Kerim Kitabeti” konulu sohbet programı düzenledi. Sultanahmet Medresesinde gerçekleştirilen programda konuşan Kutlu, Kur’an-ı Kerim’in yazılmasında da bir sanat olması gerektiğinin altını çizerek, “İslam ümmeti inancını inkar etmemiştir ama medeniyetini inkar etmiş, ondan uzaklaşmıştır” dedi.

 

HOŞUMUZA GİTTİ LAKİN

 

Kutlu, “İslam ümmetindenim, Garp medeniyetindenim dedik ve bunu benimsedik. Bu hepimizin hoşuna gitti. Çünkü zemini hazırlanmıştı. Biz geri kaldığımıza inandık veya inandırıldık” ifadelerini kullandı.   

 

Kur’an-ı Kerim’in yazımına ve süslemesine eskisi kadar önem verilmediğini aktaran Hattat Kutlu, şöyle devam etti: “Ne gariptir ki Batı karşısında geri kaldığına inanan Osmanlı, nerede geri kaldığını veya geri kalmanın ne olduğunu tarif etmeden ilerlemeye çalıştı. Oysa ki sadece sanayileşme ve teknolojide geri kalmıştı. Yine ne gariptir ki bu iki konuda hemen hemen hiçbir teşebbüs olmadı. Yani ileri giden Batı toplumunu kendimize örnek alırken, sanayileşme ve teknoloji konusunda örnek almak yerine mesela mimarimizi değiştirdik.”      

 

Etkinlikte, Hüseyin Kutlu’nun nesih hattıyla kaleme aldığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushaflar İnceleme ve Kıraat Kurulu tarafından mühürlenen, hiçbir suni daraltma ve genişletme yapılmadan harekelendirilmiş, “ayet berkenar” sayfa düzenine sahip Kur’an-ı Kerim’ler de konuklar tarafından incelendi.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön