DUYURU

Müzelere sanal ziyaret oranı yüzde 43Müzeler Haftası’nda Topkapı Sarayı’nda yeni müzecilik anlayışları konuşuldu. Programda söz alan Yılmaz, Katar ile Türkiye’deki müze sergileme anlayışını kıyasladı. Yılmaz “Katar’da İslam Eserleri Müzesini gezdim. Gerçekten çok yoğun ziyaretçi alan, mimarisi, planlaması, sergilemesi de muhteşem bir müze. Dün de Türk İslam Eserleri Müzemizi gezdim. Katarlıların emeği büyük ama bizim müzemizde sergilenen eserlerin yanında Katar’daki eserler oldukça az. Demek ki bizim Türkiye olarak çok ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Müzelerimizin dünya planında daha etkileyici ve daha güçlü tanıtımını yapmalıyız. Tanıtım doğrultusunda da sergileme, teşhir, tanzim, karşılama ve uğurlama alanlarımızın geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Müze Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay da toplumdaki değişime paralel olarak müzecilik anlayışının da değişmesi gerektiğine işaret etti.

 

Erbay, “Müzeleri internet aracılığıyla sanal ortamda ziyaret edenlerin oranı yüzde 43 oldu. Bu da geleceğin müzeciliği hakkında bize bilgi veriyor.” dedi.  Programda ayrıca Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve Dr. Nazan Ölçer de müzeciliğin geleceği hakkında konuşma yaptı.  

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön