DUYURU

Mehmet Âkif 100 yıl sonra Berlin’deTürkiye Yazarlar Birliği, İstiklâl Marşı şairinin 100 yıl önce Berlin’de görevli bulunduğu günlerin hatırasına bilgi şöleni düzenleyecek. Berlin Türk Evi’nde 19 Aralık Cuma günü başlayacak etkinliklerde Türkiye ile Almanya’dan ilim ve fikir adamları bildiriler sunacak.

1914 Osmanlı Devleti ile Almanya ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya arasındaki tarihi münasebetlerin Çanakkale ve Birinci dünya savaş yıllarını kapsayan en yoğun kısmının başladığı zamanlardır. Osmanlı Devleti Almanya’nın müttefiki olarak birinci dünya savaşında Rusya, Fransa ve İngiltere’ye karşı savaştı. Bu savaşta İngiltere ve Fransa sömürgelerindeki gençleri orduya alarak, Müslüman olanları Almanlara karşı, Müslüman olmayanları da Osmanlı Devletine karşı cepheye sürdü. Savaş esnasında Almanların aldığı Müslüman esirler Berlin yakınlarındaki Halbmondlager (Hilâl) adlı kampta toplanarak, Osmanlı ile müttefik olmanın hatırına onlara iyi davranıldı. Onlara yapılan muameleyi yerinde görmek, onları bilgilendirmek için Osmanlı’dan heyetler istendi. Osmanlı devleti  adına Berlin’e giden heyetlerin birinde Mehmet Âkif Ersoy da vardır.

 

Milli şairimiz Mehmet Âkif 1914 yılı Kasım ayı sonlarında Osmanlı Devleti adına Şeyh Salih Et-Tunusî ile Berlin’e gitti ve 1915 yılı Mart ayında İstanbul’a döndü. Bu sebeple 2014 yılı Milli şairimiz Mehmet Âkif’in Berlin’e gidişinin 100. yılı.

 

Etkinlik Türk Evi’nde

 

Safahat’ın beşinci bölümü olan Hatıralar’da yer alan Berlin Hatıraları şiiri buradaki gözlemler sonucu yazıldı. Mehmet Âkif, Berlin’de Alman İmparatoru II. Wilhelm’in davetlisi olarak misafir edildi ve Berlin yakınlarındaki esir kampında tutulan esirlerin durumlarını inceleyerek, esirlere savaşın kimler arasında yapıldığını anlattı.

 

Esir kampında Afrika ve Asya kıtasından Müslüman esirler bulunuyordu. Esirleri bilgilendirmek için Cihad adlı bir dergi çıkarıldı. Berlin Türk Evi’nde 19-20 Aralık günleri gerçekleştirilecek “Mehmed Âkif 100 yıl sonra Berlin’de” programında sempozyum yanında, Mehmed Âkif resimleri ve kitapları sergisi, Müslüman esirlerin tutulduğu kamp yerinin ziyareti de yer alıyor. Yine bu vesile ile Mehmet Âkif’in Berlin Hatıraları şiiri ilk defa Almanca tercümesi ile birlikte basılarak katılanlara dağıtılacak.

 

Sempozyum konuşmacıları

 

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, Cuma günü açılışı yapılacak sempozyuma Mehmet Akif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç, Berlin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Prof. Faruk Akyol, Doç.Dr. Nazım Elmas, Prof. Turan Koç, Prof. Alaaddin Karaca, Prof. Mustafa Gencer, Prof. İsmail Çetin, Prof. Kazım Ürün, Doç. Caner Arabacı, Doç. Levent Bayraktar ve Kadir Akaya gibi isimler konuşmacı olarak katılacak.  VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön