DUYURU

'Öksüz eser'lere devlet baba olacakKültür ve Turizm Bakanlığınca, sahiplerine ulaşılamayan, bu yüzden “öksüz eser” olarak adlandırılan eserlerin, ilk defa kamu yararına kullanılmasının önü açılıyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, sahiplerine ulaşılamayan, bu yüzden “öksüz eser” olarak adlandırılan eserlerin, ilk defa kamu yararına kullanılmasının önü açılıyor. Bakanlıkça fikir ve sanat eserlerine yönelik hazırlanan kanun taslağında, sahipsiz eserlerin korunmasına yönelik yeni bir dönem başlatacak düzenlemeler yer alıyor. İlk defa hayata geçirilecek düzenlemeyle hak sahiplerine ulaşılamaması sebebiyle topluma kazandırılamayan eserlerin, koruma müddetinin bitiminden önce kamu kurumlarının kullanımına sunulmasına imkân tanınacak. Söz konusu eserleri kamuya arz etmek isteyen kamu kurum ve kuruluşları, Kültür ve Turizm Bakanlığından izin almak şartıyla kullanım yetkisine sahip olabilecek. Bakanlık, izinleri verirken şartlarını tespit için titiz bir araştırma prosedürünü yürütecek. Kamu yararı bulunmayan kullanımlar ise yasal düzenlemenin çerçevesi dışında kalacak. Bakanlığın ilgili kuruma kullanım yetkisi iznini vermesinden itibaren 10 yıl içerisinde hak sahibinin ortaya çıkması durumunda ise eserleri kullanan kamu kurumu tarafından kullanım karşılığı olan bedel hak sahiplerine ödenecek.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön