DUYURU

Osmanlıca yoksa, hafıza da yok!Düşünce dünyasının mühim simalarından mütefekkir Cemil Meriç, çok sevdiği Beykoz’da düzenlenen bir toplantıda anıldı. Cemil Meriç, Osmanlıca bilmeyen nesilleri, ‘Feda edilmiş nesiller’ olarak tanımlamıştı.

Beykoz Belediyesi, mütefekkir, yazar Cemil Meriç’i doğumunun 98.yıldönümünde düzenlediği programla andı. Prof.Dr.Ümit Meriç’in yanı sıra Yazar Mevlana İdris ve İsmail Erdoğan’ın da konuşmacı olarak katıldığı programda son günlerin önemli gündem maddelerinden ‘Osmanlıca’ ya Cemil Meriç’in bakışı da tartışıldı. Cemil Meriç’in 20.Yüzyıl Türk Edebiyatının değerli, mütecessis, ömrünü sonuna kadar yazmayı, okumayı ve düşünmeyi bırakmayan bir yazar olduğunu belirten Mevlana İdris, Meriç’in kelimeleri ustaca aksettiğini vurguladı.

Son günlerdeki Osmanlı tartışmasına da değinen İsmail Erdoğan da, Cemil Meriç’in, “Osmanlıca’sı olmayanın okur yazarlığı da yoktur.” dediğini hatırlattı. ‘Türkçe’nin bedbahlığı, tabii tekamülünü yaparken, birden bire zıplamaya zorlanmasından olmuştur, nesiller arasındaki köprüler uçurulmuş ve hafızadan mahrum bir nesil üretilmiştir’ diyen Erdoğan, 1982-83 yıllarında verdiği bir mülakatta, Cemil Meriç’in ‘Eski harf olmayınca Türkçe olmaz. Siz feda edilmiş bir nesilsiniz. İnsan eski harfleri iyi çalışmak suretiyle 2 ayda öğrenebilir. (asıl) güçlük ondan sonra çıkar. Kitapları okuyup öğrenmek gerekir’’ dediğini de kaydetti.

Cemil Meriç’in bir Beykoz hayali vardı

‘Entelektüel hakikatın fikir işçisi Cemil Meriç’i anlatan kızı Ümit Meriç, babasının yüceltilmeyi sevmeyen bir insan olduğunu söyledi. Meriç; “Babam fetişizmi sevmezdi. O yüzden ölümünden sonra ona ait çok az kişisel eşyayı sakladık, çoğu eşyasını dağıttık. Kitaplarını abimle paylaştık” dedi. Meriç, uzun yıllar Fethi Paşa’da oturduklarını, ancak babasıyla birlikte Beykoz hayallerinin olduğunu anımsattı. Meriç, “Babamla hayalimiz Beykoz’da bir ‘Ümit Çiftliği’ kurmaktı. Bu hayalimizi gerçekleştiremedik ama görüyorum ki onun diktiği ağaçlardan hepimiz istifade ediyoruz” dedi. Babasının Hatay Reyhanlı’da doğduğu evin müze olarak düzenlenmesinden mutlu olduklarını dile getiren Meriç, Cemil Meriç kitaplarının İngilizce, Fransızca ve Arapça’ya tercüme edilmesi gereğini vurguladı.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön