DUYURU

‘Muhacirler’e 26 bölümlük belgeselSuriyeli sığınmacıların trajedisi toplam 26 bölümlük bir belgesele konu oldu. İlk bölümünde ‘Aylan Bebek’ ve babasının öyküsünün anlatıldığı belgeselin diğer bölümlerinde ise 25 sığınmacının daha savaş sürecinde ülkelerinde yaşadıkları, Türkiye’ye yolculukları ve buradaki yaşantıları anlatılıyor. Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı’nca hazırlanan belgeselin yönetmeni Nuri Sinopluoğlu, Suriyelilerin hayatlarını ve dramlarını anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

 

Çocuğundan gencine, avukatından yazarına birçok kişiyi anlatan belgesel hazırlamaya çalıştıklarını ifade eden Sinopluoğlu, “Amacımız, Türkiye’ye sığınan bu insanların, bazı çevreler tarafından anlaşıldığı gibi ‘dilenci’ olmadıklarını, onların da bir hayatları olduğunu göstermek” dedi. Muhacirlere kucak açan, bağrına basan ensarların belgeselini de hazırlayacaklarına işaret eden Sinopluoğlu, “Yıllar sonra insanlar bu belgeselleri izlediğinde aynı duyguları yaşayacak. Suriye’de yaşanan zulümleri daha iyi anlamalarını sağlayacak.” dedi.

 

Sinopluoğlu, “Aylan bebek” ve babasının konu edildiği ilk bölümünün TRT’de yayınlandığı belgeselin, diğer bölümlerinin de önümüzdeki günlerde ekrana geleceğini kaydetti.

 

STAR GAZETESİ /  KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön