DUYURU

Kardeş ülke Kırgızistan’da Türk filmleri coşkusuOrta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleşen Türk Filmleri Haftası görkemli bir açılış töreniyle başladı. Kırgız sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği törene katılım üst düzeyde gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kırgızistan Kültür Bakanı Tügolbay Kazakov, Kırgızistan ve Türkiye Büyükelçileri ile, Sinema Telif Hakları Genel Müdürü Enver Aslan, Ordu milletvekili Metin Gündoğdu ve ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov ile kızı Şirin Aytmatov galaya katılanlar arasındaydı.

 

AŞIK FİLMİYLE BAŞLADI

 

Türk Filmleri Haftası’nın açılış filmi olarak yönetmenliğini Bilal Babaoğlu’nun yaptığı ve Aşık Veysel’in hayatından bir kesiti beyazperdeye aktaran ‘Aşık’ filmi Kırgız seyirciyle buluştu. Açılış konuşmalarında, her iki ülke yetkilileri Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için sanatsal etkinliklerin önemine vurgu yaptı. Manas Destanı’na atıfla, ‘Aynı destanın evlatlarıyız’ diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu “Yeryüzüne aynı destanla yayıldık, ancak hiçbir zaman gönüllerimiz ayrılmadı. Ata vatanımızı ve karındaşlarımızı unutmadık” dedi.

 

MANAS ORTAK DESTAN 

 

Sinemanın milletlerin kendini dünyaya anlatmaları için önemli bir araç olduğunu dile getiren Topçu, sanatçıları günümüzün kültür alperenleri olarak niteledi. Kırgızların Manas Destanı’nın tüm Türk dünyasının ortak destanı olduğunu kaydeden Topçu “O halde 500 bin mısradan fazla olan bu kahramanlık destanı neden beyazperdeye aktarılmasın. Manas’ı yaşatırsak Kırgızlar yaşar, Manas’ı yaşatırsak Türk İslam dünyası yaşar” diye konuştu.

 

YENİ ADIMLAR ATMALI

 

Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç farklı coğrafyalardaki Türk halklarının birbirine karşı özlem duyduğunu belirterek ‘Ancak pek çok alanda, bu özlemi karşılayacak adımları atamadık. Sinema da bu bakir alanlardan biridir. 

 

Açığı kapatmak için ortak faaliyetler artmalı’ şeklinde konuştu. Kılıç, ‘tarihimizi, kültürümüzü dünyaya doğru bir şekilde anlatmak için bu birlikteliğe ihtiyaç var’ diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Kırgızistan Türk Filmleri 

 

Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kırgız sinema profesyonelleri ile Türkiyeli yetkililer bir araya gelerek ortak yapımlar konusunda görüş alışverişinde bulundu. (Soldan sağa) Sinema Telif Hakları Genel Müdürü Enver Aslan, Kırgızistan Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bektenaliev Muktali ve Türk Filmleri Haftası Koordinatörü Öner Kılıç.

 

SANATÇILARIMIZ BiRLiKTE ÇALIŞMALI

 

Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanı Tügolbay Kazakov Türk sinemasının ve dizilerinin dünya çapında elde ettiği başarılarla gururlandıklarını ifade etti. Aynı başarının iki ülke ortak yapımlarında da sağlanması gerektiğine işaret eden Kazakov, ‘Türk tarihinin ortak yönlerini anlatan eserler var. İki ülke sanatçıları bu eserleri sinemaya aktararak ortak bilinç oluşmasına katkı sağlayacaktır’ dedi.

 

 

 

PAZARIMIZ BiR MEZARIMIZ BiR

 

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin kardeş Türkiye olduğunu hatırlatarak “Bizim tarihimiz, dilimiz ve dinimiz bir. Kültürümüz bir. Alış veriş yapmaya gittiysek pazarımız bir. Ölürsek mezarımız bir” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan bir sohbetini de aktaran Junusov “Sayın Erdoğan bana Kırgızistan’ın nüfusunu sorduğunda -Türkiye ile birlikte 86 milyonuz- dedim. 

 

O da bana -O halde bütün Türk dünyası kardeşlerimizle birlikte biz 300 milyonuz- dedi” şeklinde konuşması salondakilerden büyük alkış aldı.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön