DUYURU

Kudüs sevilmeden insanlığa girilemezYüreğimizin yarısı Mekke, geri kalanı da Medine’dir. Üstünde ise bir tül gibi Kudüs vardır. Kudüs›ü savunmak, gerçek bağımsızlığı savunmaktır. Bu sözler, Türk edebiyatının ak saçlı ustalarından Nuri Pakdil’e ait. Edebiyat yaşamı boyunca ‘devrimci’ bir duruş sergileyen Pakdil, Filistinlilere de ‘devrimci selamı’nı yollayarak ‘Yaşasın, yeryüzündeki tüm inananların birlikteliği. Yaşasın Filistinw’dedi. 

 

İSRAİL TERÖRÜ SOMUT

 

Filistin’de İsrail’in uyguladığı terörün çok somut olduğunu dile getiren ünlü yazar, ‘Filistin’de, tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi, Berlin duvarı gibi tel örgülerle çevrili bir durum var’ ifadelerini kullandı.

 

BİR İNSANLIK BORCU

 

Nuri Pakdil, yaptığı açıklamada, Kudüs’e olan bağlılığının İslama olan bağlılığından kaynaklandığını söyledi. Kudüs’ü savunmanın insanlık borcu olduğunu dile getiren Pakdil, “Kudüs’ü savunmak, gerçek bağımsızlığı savunmaktır. Kudüs sevilmeden insanlığa girilemez. Tutsak Kudüs’e borcumuz, Kudüs’ü savunmaktır, özgürlüğüne kavuşturmaktır.” açıklamasında bulundu.

 

Kudüs’ü görmek heyecan verici

 

İlk kez 2015’te Kudüs’e gittiğini ve Kudüs’ün sanıldığı gibi çöl olmadığını anlatan Nuri Pakdil, Kudüs’ü görmenin olağanüstü heyecan verici olduğunu kaydetti. Filistinli Müslümanların, Kudüs’de şiddet ve zulümle iç içe yaşamak zorunda kaldıklarının altını çizen Pakdil, Filistin topraklarının Osmanlı’nın bir parçası olduğuna dikkati çekerek, şunları dile getirdi: “İkinci Abdülhamid’in başkanlıktan düşürülmesiyle, sömürgecilerin Ortadoğu’yu parçalama politikaları yürürlüğe kondu. Yahudi, kendi adına doğrudan, Avrupa   ve Amerika emperyalizmi adına vekaleten cürüm işliyor.” 

 

Arap dünyası yöneticileri basiretsiz

 

Yazar Nuri Pakdil, Arap dünyasındaki yöneticilerin basiretsiz olduğu değerlendirmesinde bulundu. Pakdil sözlerini şöyle sürdürdü “Her coğrafyada Müslümanların acı çekmesine sebep olmaları beni doğrudan ilgilendirmiştir. Filistin davasına inanmış ve bu davanın başarıya ulaşması için karınca kararınca çaba sarf etmiş bir yazarım. Dünyamda, İstanbul’un özel bir yeri, Kudüs’ün ise daha özel bir yeri vardır. Mekke, Medine, Kudüs ve İstanbul sevilmeden hayatın, yani varoluşumuzun hikmeti kavranılamaz. Ezeli ve ebedi ulu önderimiz, yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed’in, Miraç’a yükselirken en son ayak bastığı yer Kudüs’tür. Bizim eylemimizin evrenselliği oradan başlamaktadır. Kudüs’ü bunun için çok seviyoruz.”      

 

En büyük düşüm Kudüs’ün esenliğe çıktığını görmek  

 

Türk halkının Ortadoğu uygarlığını oluşturan halklardan olduğunu aktaran Nuri Pakdil, en büyük düşünün yeryüzündeki tüm müslümanların birliğinin sağlanması ve Kudüs’ün esenliğe çıktığını görmek olduğunu söyledi.  Pakdil, Batılıların “Ortadoğu korkusu”ndan hala kurtulamadıklarına vurgu yaparak, bu korkunun Ortadoğuluların “İslam Uygarlığı”nı yeniden gün yüzüne çıkarma olasılığından kaynaklandığını söyledi.      

 

KİNDAR SALDIRI

 

Batının İslamın yükselişini engellemek için Müslüman halklara büyük bir kindarlıkla saldırdığına işaret eden Pakdil, sözlerini şöyle tamamladı: “Ortadoğu halkları İslam uygarlığını yeniden canlandırabilirlerse, birlik olabilirlerse, çağın dengesizliği düzeltilebilecektir. Filistinli kardeşlerime, İslami devrim özlemi yüklü devrimci selamlarımı yolluyorum. Yaşasın, yeryüzündeki tüm inananların birlikteliği. Yaşasın Filistin. Yaşasın Kudüs.”      

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön