DUYURU

Orhan Veli ve Tanpınar’ın odasını arıyorDevlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Necat Birecik sezon açılışına az bir zaman kala tiyatroseverlere müjdeli bir haber verdi. Birecik, Türk edebiyatının iki mühim ismi Ahmet Hamdi Tanpınar ve Orhan Veli Kanık’ın, Devlet Tiyatrosu’nun Ulus’taki  binasında bir müddet kaldıkları odaların tespit edilip ‘okuma tiyatrosu’na dönüştürüleceğini söyledi. 

 

Birecik, DT’de bu sene ilk kez sistematik olarak başlatılacak “okuma tiyatrosu” uygulaması hakkında bilgi verdi. Sahnede olmasını çok arzu ettikleri ancak sahneye uyarlamada zorluklar yaşanan oyunlar bulunduğuna işaret eden Birecik, “Mesela ülkemizin Shakespeare’i olarak bilinen Abdülhak Hamit Tarhan’ın Finten adlı oyununu, Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi’nin Amak-ı Hayal’ini okuma tiyatrosu yapmak istiyoruz. DT bünyesinde 15 günde bir edebiyat söyleşileri ve okuma tiyatrolarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi. Birecik, okuma tiyatrolarının hayata geçirilmesi çalışmaları kapsamında Ulus’taki tarihi DT Genel Müdürlüğü binası içerisinde de özel bir araştırma yürüttüklerini açıkladı.

 

Geçmişi 1930’lu yıllara kadar uzanan binanın DT tarafından kullanılmadan önce Evkaf Apartmanı olduğunu ve bu dönemde Ahmet Hamdi Tanpınar ile Orhan Veli Kanık’ın da orada yaşadığını anlatan Birecik, “Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yaşadığı odayı tespit etmeye çalışıyoruz. O odada tiyatro okumaları, okuma tiyatrosu ve edebiyat söyleşileri yapmak istiyoruz. Aynı zamanda burada Orhan Veli Kanık da yaşamış. Onun odasında da şiir günleri yapmak istiyoruz” dedi.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön