DUYURU

Hollywood, batıyı aklama projesidirBu yıl ‘Savaş ve Edebiyat’ temasıyla gerçekleşen 6. Edebiyat Mevsimi’nin dünkü toplantısında savaşların sinema ve tiyatroya yansımaları konuşuldu. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen panele gazetemiz kültür sanat editörü Bedir Acar, sanat eleştirmeni Hasanali Yıldırım ve sinema yazarı Abdülhamit Güler konuşmacı olarak katıldı. Tiyatro oyuncusu ve tv programcısı Bünyamin Yılmaz’ın yönetiminde gerçekleşen panel, Sultanahmet’in bir bölümündeki elektrik kesintisi nedeniyle mum ışığında gerçekleşti.

Panelde konuşan Hasanali Yıldırım, Hollywood sinemasında bağımsız bir tür hâline gelen savaş filmlerinin, sinema piyasasının çok önemli bir ayağını oluşturduğunu söyledi.

Bu yapımların neredeyse tamamının Amerikan ordusundan ve CIA’den destek aldığını anlatan Yıldırım, ‘Gerçekte binlerce savaş filminin arasında sahiden de savaşa karşı olanların sayısı pek fazla değildir’ dedi.

Beyazperde cehpesi

Konuşmasında örnekler de veren Yıldırım ‘Lewis Milestone’un çektiği All Quiet on the Western Front/Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Peter Weir imzalı Gallipoli /Gelibolu ve David Lean’ı doruğa taşıyan The Bridge of the Kwai/Kwai Köprüsü bu kategorinin en iyi örnekleri. Bu savaş filmlerini öbürlerinden ayıran en önemli özellik, savaşı anlatma gerekçesiyle vahşet, kan, gözyaşı, ölüm ve şiddeti bir sömürü malzemesi olarak kullanmayı tercih etmemeleri’ şeklinde konuştu.

Yıldırım ‘Platoon/Müfreze, Born on the Fourth of July/Doğum Günü Dört Temmuz gibi filmlere imza atan Oliver Stone, en önemli savaş karşıtı isimlerden biri kabul edilir. Fakat Stone’un bir Vietnam gazisi olduğu, üstelik savaşa gönüllü katıldığı, savaşta gösterdiği üstün başarılardan dolayı iki kez madalya kazandığı hesaba katıldığında sektörün gücüne şaşmamak imkânsızlaşır’ dedi.

Sinema yazarı Abdülhamit Güler de, Türk sinemasında resmi tarihin dışında pek savaş filmine rastlanmadığını, bu açığı ise son zamanlarda televizyon dizilerinin kapattığını söyledi. ABD’nin bir sinema devi olarak geçmişte ve günümüzde hep savaşların içinde olduğunu hatırlatan Güler, ‘Hollywood sineması, Amerikan dış politikasıyla güdümlü olarak, Batıyı aklama projesidir’ dedi.

Tiyatro ve ‘çatışma’

Tiyatro kuramının temellerinin atıldığı Antik çağdan günümüze tiyatro sanatının gelişim evrelerini anlatan Bedir Acar da savaşın iz bıraktığı önemli tiyatro oyunlarına değindi. Tiyatro sanatının büyük oranda ‘çatışma’dan beslendiğinin altını çizen Acar, konuşmasında Alman tiyatrosuna özel bölüm ayırdı. Acar, 1. Dünya savaşında mağlup olan Almanların, büyük moral çöküntüsü içindeyken bile tiyatroya önem veren bir toplum olduğunu söyledi. Epik diyalektik tiyatro kuramcısı Bertold Brecht’in savaş karşıtı oyunlar yazdığını ve kendinden sonra gelen tiyatrocuları önemli oranda etkilediğini dile getiren Acar, Almanya’da savaş karşıtı oyun yazarlarının Nazi zulmünden kaçarak uzun süre sürgün hayatı yaşadıklarını kaydetti. Acar, Türk tiyatrosunda Turan Oflazoğlu’nun Osmanlı tarihini anlatan oyunlarından hareketle, bu sanatın eğitici, öğretici yanına dikkat çekti.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön