DUYURU

İstanbul’a Manas HeykeliKırgız Türklerinin kahramanlık destanı olan Manas’ı sembolize eden Manas Heykeli İstanbul’daki Sütlüce Parkı’nda törenle açıldı. Açılış törenine Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov ile Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş da katıldı. 

 

Törende konuşan konuk Başbakan Ceenbekov, İstanbul’da yapılan Manas Heykeli’nin tüm Türk dünyasının kardeşliğinin sembolü olacağını söyledi. Yarım milyon mısradan oluşan Manas Destanı’na değer biçilemediğini vurgulayan Ceenbekov, “Manas gibi kahramanlarımız Kırgız halkını bugüne kadar korudu ve onların ruhuyla bugüne kadar geldik” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da Kırgızistan ile ekonomi, turizm, ticaret, eğitim, spor alanında girişimlerin artacağını vurgulayarak, şunları söyledi: “Manas Bey sadece Kırgızların değil Türklerin büyük atalarından birisidir. Manas Destanı da şu an dünya dilleri içinde yaşayan en önemli destanların başında gelir. Bütün Türk halklarına büyük bir maneviyat ve güç veren bir destandır. Tarih, medeniyet, kültür başkenti olan İstanbul’da Manas heykelinin yapılmış olması da fevkalade değerli ve anlamlıdır.’’ Heykeli yaptıran iş adamı Sarlıkbek Uulu da “Gurur duyacağımız bir heykel oldu. Tarihimizi bilmezsek geleceğimizi göremeyiz. Ortak değerlerimizi bildiğimiz ölçüde dostluğumuz, kardeşliğimizi pekişecektir. Aynı ölçüde böyle şahane bir Fatih Sultan Mehmet heykelini de Bişkek’te yapalım” diye konuştu.  

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön