DUYURU

İslam’ın bilime katkıları gözler önündeTürk-İslam âlimlerinin, dünya medeniyetine hediye ettiği eşsiz eserler, tekrar gün yüzüne çıkıyor. Türkiye Bilimler Akademisi, (TÜBA)  ‘Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi” çerçevesinde Takıyüddin, Hoca Dehhânî ve Seydî el-Hâfız Ankaravî’nin eserlerini yeniden neşretti. Okuyucuyla buluşan eserler, İslam’ın bilime olan katkılarını ve İslam coğrafyasında yetişen ilim adamlarının üstünlüğünü ortaya koyar mahiyette. 

Kitaplardan Seydî el-Hâfız Ankaravî’nin ‘Enisü’l-Celis’i, Türk-İslam geleneğinde padişahlara devlet idaresi hakkında verilen tavsiyeleri ihtiva ediyor. ‘Hoca Dehhânî Divanı’ ise meşhur Selçuklu şairi Dehhânî’nin dine ve tabiata dair eşsiz gazellerini okuyucuyla buluşturuyor. Takıyüddin İbn Ma’rûf’un Osmanlıda bir ilk olan çalışması,  ‘Kitabu Nûri Hadakati el-Ebsâr ve Nuri Hadikati el-Enzar’da (Görmenin Oluşumu ve Işığın Niteliği) optik konusunda tecrübeye dayanan ve matematiksel bilgileri bulunduruyor. Daha önce ‘Osmanlı Müellifleri’ ve Ebherî’nin ‘İsaguci Mantığa Giriş’ eserlerinin neşredildiği proje çerçevesinde, toplam 100 kitap hazırlanacak.  

 

Murat Öztekin

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön