DUYURU

Sarayda kullanılan eşyalar sergileniyorOsmanlı Devleti’nin son dönemiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında Dolmabahçe Sarayı’nda kullanılan 55 bin tarihî eser, Beşiktaş’taki Saray Koleksiyonları Müzesi ve deposunda sergileniyor. Vazolardan şamdanlara, sehpalardan porselenlere, koltuklardan tekstil ürünlerine, mutfak eşyalarından oyuncaklara kadar birçok eserin yer aldığı müze, 19. yüzyıldaki saray yaşantısını, o dönemin zarafetini yansıtıyor. TBMM’ye bağlı Millî Saraylar’a bağlı Saray Koleksiyonları Müzesi Müdiresi Güller Karahüseyin, her eserin ayrı bir hikâyesi olduğunu söyledi. Eşyaların padişahlar, sultanlar, şehzadeler tarafından kullanıldığını anlatan Karahüseyin, şöyle devam etti: Bu eserler sandıklardan, depolardan, çatı aralarından çıktı. Restorasyonu ve konservasyonu yapıldı, vitrinlere yerleştirildi. Periyodik olarak bakımdan geçirilen objelerimiz ve bunu yapan ekiplerimiz var. En büyük ilgiyi o dönemde sarayda doğup büyüyen Dürrüşehvar Sultan’ın oyuncakları görüyor. Dürrüşehvar Sultan, Halife Abdülmecit Efendi’nin kızı, aynı zamanda Sultan Abdülaziz’in de torunu. Dürrüşehvar ise, şahlara mahsus inci demek. İsminin güzelliği kendisine yansımış. Hilafet kaldırılana kadar (1924 yılına) sarayda yaşıyor.

Saray Koleksiyonları Müzesi, pazartesi ile bayramların birinci günleri dışında her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti yetişkinler için 5, öğrenciler için 2,5 lira.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön