DUYURU

Türk şiirinin en iyi üçlüsüCevdet Kudret’in (1907-1992) divan ve halk şairlerini incelediği ‘Üç Büyükler’ serisini edebiyatseverler bilir. Bu seriden Fuzuli, Baki ve Nedim’in hayat ve sanatlarının ele alındığı eserler tek kitapta toplandı. Söz konusu üç şairin incelendiği eserler daha önce her biri müstakil kitaplar halinde yayınlanmış ve baskıları tükenmişti.

 

Kapı Yayınları’ndan çıkan bu tek ciltlik eserde, üç büyük şaire dair kapsamlı birer inceleme yazısı ve günümüz Türkçesindeki karşılıklarıyla seçme şiirlerine yer veriliyor. Eserde ayrıca anlamayı kolaylaştıracak dipnotlar da bulunuyor. 

 

Cevdet Kudret, şiirlerinde İstanbul şivesi kullanan Nedim için şunları söylüyor: ‘Nedim, divan edebiyatının hayattan uzak, soyut bir sanat anlayışı çevresinde birtakım kalıplaşmış mazmunlarla örülen dar çerçevesini aşarak, gördüğü ve yaşadığı hayatı yansıtmaya çalışmıştır ki, bu davranış divan şiirinin yapısı içinde önemli bir yeniliktir.’

 

Kudret, saraç çıraklığından gözde saray şairliğine yükselen Baki’nin şiiri içinse “İmparatorluğun gücünü hissettiriyor” diyor. 

 

Fuzuli’yi ise “en büyük aşk şairi” olarak tanımlıyor. Edebiyat tarihçisi, romancı ve deneme yazarı Cevdet Kudret’in bu eseri, sözün sultanlarını yeniden okumak, karşılaştırma yapabilmek ve divan edebiyatının zevkine varabilmek için de önemli bir ‘toplu bakış’ niteliği taşıyor.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön