DUYURU

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Budapeşte'deMacaristan'ın başkenti Budapeşte'de ebru sanatı tanıtıldı ve kurs açıldı.

 

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, ebru sanatını Kamil Ertuğrul İncel aracılığıyla Macar sanatseverlerle buluşturuyor.

 

İncel, yaptığı açıklamada, Avrupa'nın genelinde Türk sanatlarına önemli ilgi olduğunu, Macaristan'ın üç kentinde düzenlenecek ebru sanatı kurslarına da Macarların ilgi göstereceğini umduğunu söyledi.

 

Türkler ile Macarların tarihi birlikteliği ve dostluğu olduğunu ifade eden İncel, ''Türk ebru sanatını Macaristan'da tanıtmak amacıyla Yunus Emre'nin düzenlemiş olduğu program çerçevesinde Budapeşte, Eger ve Debrecen kentlerinde üç ayrı kurs vereceğiz." dedi.

 

İncel, 35 gün sürecek kursta, ebru sanatının tarihinden ve önemli ustalarından bahsedeceklerini, ebru sanatının çok kısa sürede öğrenilemeyeceğini ama kursiyerlerin kurs sonunda kendi başlarına kısmen de olsa Türk ebru sanatını icra edebileceklerini söyledi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön