DUYURU

Âkif’in Hüzünlü Yolculuğuİstiklâl Marşı Şairimiz Mehmed Âkif Ersoy, vefatının 78’nci yılında Türkiye’de ve yurtdışında bir çok yerde yâd ediliyor. Âkif ile ilgili bir toplantıyı da Eyüp Belediyesi, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nın katkılarıyla gerçekleştiriyor. “Mehmed Âkif’in Hüzünlü Yolculuğu” başlıklı konuşmayı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım yapacak. Eyüp’teki Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’ndeki sohbet toplantısı, 26 Aralık Cuma günü saat 19.00’da başlayacak.

Mehmet Nuri Yardım, konuşmasında aziz milletimizin gönlünde taht kuran, Safahat’taki şiirleriyle herkese, bilhassa gençlere yol gösteren ve “Âsım’ın Nesli”ni yetiştiren merhum Mehmed Âkif’in hayat hikâyesini, bilhassa son yıllarını ve hüzünlü dönemini anlatacak. Âkif’in Mısır yolculuğundan da bahsedecek olan Yardım, millî şairimizin destansı hayatından kesitler verirken yaşadığı acılara da temas edecek. Yazar, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Katılımın serbest olduğu programla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 212 440 9 500 numaralı telefonu aramaları veya www.eyup.bel.tr sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.

BİR AHLÂK VE FAZİLET ÂBİDESİ

Mehmed Akif, 1873 yılında İstanbul’da, sade bir hayatın yaşandığı Fatih’in Sarıgüzel semtinin Nasuh mahallesinde 12 numaralı evde dünyaya geldi. Babası Fatih Medresesi müderrislerinden “İpek’li Temiz” lakabıyla anılan Tahir Efendi’dir. Annesi ise Buharalı Mehmed Efendi’nin kızı H. Emine Şerife hanımdır. Babası Rumelili (Arnavut) annesi ise Buhara’dan hacca giderken Amasya’da vefat eden Buharalı Şirvanî Rüştü Efendi’nin kızıdır. Mülkiye’nin İdâdî bölümünde üç sene okuduktan sonra şehadetnâme (diploma) aldı ve yüksek kısmına kaydoldu. Bir sene süre sonra (1887) babası vefat etti. Aynı yıl evleri yanınca Mülkiye’ye nehari (gündüzlü öğrenci) olarak devam etmesi imkânsız hale geldi. Mezunlarına hemen iş verileceği için o yıl açılan ve ilk sivil veteriner yüksek okulu olan Mülkiye’nin Baytar Mektebi’ne (Halkalı Baytar ve Ziraat Mektebi) leylî (yatılı) öğrenci olarak geçti. 22 Aralık 1893’te okuldan birincilikle mezun oldu ve 26 Aralık’ta Baytar Müfettiş Muavini olarak tayin edildi. Görev yeri İstanbul olmasına rağmen Âkif, dört yıl Rumeli, Anadolu ve Arabistan’ın çeşitli bölgelerinde vazife yaptı. Mezuniyetinden 6 gün sonra 28 Aralık 1893’te İlk eseri olan 7 beyitlik gazeli Servet-i Fünun dergisinde yayınlandı. Bu arada çocuk yaşlarda başladığı Kur’an’ı Hıfzetme çabalarını yoğunlaştırdı ve hâfız oldu. 1 Eylül 1898 tarihine 25 yaşında iken Tophane-i Âmire veznedarı Mehmed Emin Bey’in kızı İsmet Hanım ile evlendi. Âkif’in bu yıllarda da Maarif mecmuasında, Resimli Gazete’de şiir yazıları ile Arapça, Farsça ve Fransızca’dan yaptığı tercümeleri yayınlamaya devam etti. 17 Ekim 1906’da mevcut görevine ilâveten Halkalı Ziraat Mektebi Mektebi’ne Kitabet-i Resmiye Muallimi ve 25 Ağustos 1907’de Çiftlik Makinist Mektebi’ne Türkçe Muallimi olarak atandı. İstanbul’da Umur-i Baytariye Dairesi Müdür Muavinliği yaptı. Fikirleriyle düşünce dünyamızı etkileyen Mehmed Âkif’in Safahat’ı bir şiir kitabı olmasının yanı sıra toplumun dertlerine deva, problemlerine çare gösteren, çözüm üreten rehber eserdir. Milli Mücadele’ye vaazlarıyla büyük katkı veren, mecliste bir süre mebus olarak bulunan Âkif, “İstiklâl Marşı”mızın yanı sıra “Çanakkale Şehitlerine” şiiriyle de edebiyat dünyamızı taçlandırmıştır. Mehmed Âkif Ersoy, 27 Aralık 1936 tarihide İstanbul’da vefat etti ve Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi. Dönemin aydınlarıyla yakın dostluklar kuran Âkif, Türkiye’de en çok sevilen ve okunan şairlerin başında yer alıyor. Her geçen yıl toplumun artan büyük ilgisiyle hatırlanan Âkif, rahmet, saygı ve şükranla yâd edilmeye devam ediyor.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön