DUYURU

Yorgun Savaşçı ve Küçük Ağa sahnedeİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yoğun programla seyircileri selamlıyor. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki basın toplantısına katılan Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, sahnelenecek bazı oyunların mana anlamında birbiriyle bağlantılı olduğunun altını çizerek, “12 Öfkeli Adam’a Reis Bey’i bağladık. Yorgun Savaşçı’yı anlamak istiyorsanız Küçük Ağa’yı anlamak, ikisini birden görmek zorundasınız. Biz bunları önemseyerek, bunlara sahip çıkarak sahnelemeye, güncellemeye çalışıyoruz.” diye konuştu.  

 

SEZONUN ADI TARIK BUĞRA

 

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur da  “Bu sezon Tarık Buğra’nın yüzüncü yaş günü olması dolayısıyla sezona Tarık Buğra adını verdik. Kendisinin ‘Küçük Ağa’ ve Akümülatörlü Radyo’ adlı iki oyununu oynayacağız.” bilgisini verdi. Sezon içinde sahnelenecek 29 oyunun 19’unun yerli, 10’unun ise yabancı oyun olduğuna işaret eden Uygur, şunları aktardı: “Yerli oyunlarımızın 7’si çocuk oyunu. Bu sezon, oyunların müzikal olması ve geniş kadroları olması itibarıyla yerli oyunlardan ‘Yorgun Savaşçı’, ‘Küçük Ağa’, ‘4. Murat’ ve ‘Makedonya Gamzesi’, seyirci tarafından başka bir merakla beklenecektir. Ayrıca bu sene, ‘Bizim Aile’ isimli unutulmaz Ertem Eğilmez filmlerinden bir müzikli bir oyun hazırlıyoruz. Kasım ayı içerisinde prömiyer yapacak ve seyircimiz karşısına çıkacak.”     

 

Devlet Tiyatroları da bu sene Tarık Buğra’nın ‘Osmancık’ adlı romanını uzun bir aradan sonra yeniden seyirciyle buluşturacak. Bu sene sahnede göreceğimiz bir başka edebiyat uyarlaması da Kürk Mantolu Madonna olacak. Sabahattin Ali’nin unutulmaz romanında uyarlanan eser Ekim ayından itibaren Zorlu PSM’de ve Anadolu yakasında tiyatroseverlerle buluşacak. Paris, Londra ve Berlin’i kapsayacak Avrupa turuna ise ocakta çıkılacak. 

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön