DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Azerbaycanlı siyaset adamı, şair ve yazar Sabir Rüstemhanlı, “Türk Dünyasının Meseleleri” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Azerbaycanlı siyaset adamı, şair ve yazar Sabir Rüstemhanlı, “Türk Dünyasının Meseleleri” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Sabir Rüstemhanlı Kimdir?

 

Sabir Rüstemhanlı, 20 Mayıs 1946 tarihinde Azerbaycan’ın, İran sınırındaki Yardımlı ilinin Hamarkent köyünde doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimini doğduğu köyde, lise eğitimini Yardımlı il merkezinde tamamladıktan sonra 1963’te Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Fakültesi’ni kazandı. Öğrenci iken, 1967 yılında haftalık yayımlanan Edebiyat ve İncesanat gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı.1976 yılında doktora tezini savundu. 1978’de edebiyat ve sanat kitaplarının yayımlanması için kurulan Yazıcı Yayınevi’ne genel yayın yönetmeni olarak atandı. “Tanımak İstesen” isimli ilk şiir kitabını 1970’te yayımladı ve millî konuları eserlerinin merkezine çekti. Türkiye’ye yaptığı bir aylık gezi sonrası 1988’de yayınlanan “Ömür Kitabı” isimli eseri yalnızca Azerbaycan’da değil, Sovyet esareti altında bulunan bütün Türk dili konuşan toplumlarda geniş yankı uyandırdı. Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde ülkesinin, milletinin ve Türk Dünyası’nın yarınları konusunda düşünen, fikirler üreten, çözümler üretmeye çalışan bir aydın olarak “Ömür Kitabı”, Sabir Rüstemhanlı’nın politik hayatının da başlangıcı oldu. Azerbaycan’la birlikte tüm Türk Dünyası’nda edebî ve siyasî bir akımın doğmasına yol açın “Ömür Kitabı” yazarının hayatını yönlendiren bir eser oldu. Sabir Rüstemhanlı yalnız fikir değil, aynı zamanda bir aksiyon adamıdır. Kasım 1988’de Karabağ’ın Ermenistan’a bağlanmasına karşı meydanlara çıkan 1 milyon insanın katıldığı gösteriler bizzat Sabir Rüstemhanlı tarafından yönetilmişti. Temmuz 1989’da Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanması için mücadele amacıyla kurulan Halk Cephesi’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Rüstemhanlı, aynı yıl bağımsızlık mücadelesinin sembollerinden olan Azerbaycan gazetesini yayıncısıdır. 20 Ocak 1990’da Sovyet ordusunun Bakü’yü işgal ederek 137 Azerbaycan Türkü’nü şehit etmesine sert tepki gösteren Rüstemhanlı, aynı yılın Ekim ayında yapılan seçimlerde milletvekili seçildi. 18 Ekim 1991’de “Azerbaycan’ın Bağımsızlık Deklarasyonu”na imza atan Milli Konsey milletvekilleri arasında yer alan Rüstemhanlı, Kasım ayında ülkenin Basın Yayın ve Enformasyon Bakanlığı görevine getirildi. 2000-2005-2010 yıllarında yapılan seçimlerde Yardımlı milletvekili olarak yeniden Azerbaycan Parlamentosu’na girdi. Azerbaycan’da 20’nin üzerinde kitabı yayımlandı. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede 30’u aşkın eseri çıkmıştır. Senaryosunu Sabir Rüstemhanlı’nın yazdığı “Cevad Han” filmi birçok ülkede gösterime sunulmuştur. 

Sabir Rüstemhanlı’nın eserlerinden bazıları şunlardır: Tanımak İstesen, Sevgin Sevincim, Haber Gözliyirem, Sağol Ana Dilim, Gence Kapısı, Kan Yaddaşı, Ömür Kitabı,  Göktanrı’nın Elçisi Khan: Bozkırın Kurdu. 

1995 yılında neşrettiği 'Bu Senin Halkındır' kitabı 20. yy’ın sonunda Azerbaycan’ın edebî, sosyal fikri ve millî tefekkürünü göstermesi açısından çok önemli kabul ediliyor. Sabir Rüstemhanlı, Türklerin tarihini destanlaştırarak anlattığı Göktanrı adlı eserinde, Türklerin 'tevhid' anlayışını ete kemiğe büründürüyor. Oğuz Han'ın doğumundan başlayarak gelişen olaylar  çerçevesinde bütün Türk boylarının izini sürüyor ve Türklerin gittikleri tüm coğrafyalarda kurdukları medeniyetleri anlatıyor. Kendi alanında bir ilk eser ve bir şaheser olan Göktanrı, hem Türk mitolojisi, hem Türk tarihi, hem de günümüze uzanan göndermeleriyle uyarıcı bir siyasî kitaptır.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön