DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Neyzen, Yard. Doç. Dr. Süleyman Erguner, “Türk Mûsıkîsi Üzerine Mülâhazalar” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Neyzen, Yard. Doç. Dr. Süleyman Erguner, “Türk Mûsıkîsi Üzerine Mülâhazalar” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Süleyman Erguner Kimdir?

 

İstanbul, Çapa’da, 1957 yılında doğdu. Neyzen, bestekâr Süleyman Erguner’in torunu, neyzen Ulvi Erguner’in oğludur. Beş yaşından itibaren babası Ulvi Erguner’den ney ve mûsıkî eğitimi almaya başladı ve bu çalışmalarını Ulvi Erguner’in 1974 yılında vefatına kadar sürdürdü. 1973’te, 16 yaşında iken, İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’ndaki Mevlevi-Sema Töreni’ne; 1974’te Konya’da yapılan “Mevlâna Anma Törenleri”ne katıldı ve İsmail Dede Efendi’nin Bestenigâr Mevlevi Âyini’ni icra etti. 1975’te İstanbul Radyosu’nda neyzen olarak çalışmaya başladı. Yurtdışındaki ilk konserini Polonya’da verdi. 1978’de, İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Mûsıkîsi İcra Heyeti’nde göreve başladı; aynı zamanda İstanbul Radyosu ve televizyon programlarında neyzenliğe devam etti. Marmara Üniversitesi Ticari ve İdari Bilimler Fakültesi’ni 1981’de bitirdi.1976 yılında açılan Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuarı’na girdi ve mezuniyet sonrasında Ney, Türk Müziği Nazariyatı-Solfeji ve Müzikoloji öğretim üyesi oldu. Marmara Üniversitesi’nde, Türk Müziği tarihi, teorisi üzerinde yüksek lisans (1991) ve doktora yaptı (1997). İstanbul Radyosu’nda ney sanatçılığı, Klasik Türk Mûsıkîsi ve Tasavvuf Mûsıkîsi koroları şefliğinin ardından, TRT Müzik Dairesi Başkanı oldu. 2006’da TRT’den emekli olduktan sonra Ney derslerini verdiği ve ney yapım çalışmalarını sürdürdüğü “Süleyman Erguner Ney Atölyesi”ni kurdu.

1975’ten beri Türkiye ve çeşitli ülkelerdeki kültür, sanat faaliyetlerine katılmış, birçok konser vermiştir. 1981’den itibaren,Galata, Üsküdar Mevlevihanelerinde “Mevlevi–Sema” törenlerinin başlamasında gayret göstermiş ve neyzenbaşılık görevinde bulunmuştur. Türkiye Yazarlar Birliği’nce -1997 Yılı Türk Müziği Sanatçısı- seçilmiştir. Avrupa Birliği’nce düzenlenen “Uluslararası Ney Festivali”nin sanat ve idari direktörü olmuş; Kahire ve Tunus Müzik Enstitülerinde ney ve müzik teorisi dersleri vermiştir. 2007 Mevlâna Yılı dolayısıyla “Süleyman Erguner Uluslararası Ney Topluluğu”nu kurarak, tarihte ilk olarak, 30’u aşkın neyzen ile neyin diğer ülkelerdeki sedalarını, ulusal ve uluslararası birlikteliğini konserle (CRR) sergilemiştir. Beste, kitap çalışmaları ve yayımlarının yanında, birçok CD’si bulunmaktadır. 1986’dan itibaren yayımladığı, 2 uygulama CD’li Ney Metodu, ney konusunda bir dünya kitabı olmuştur. Ayrıca, Neyzen “Sülleyman-Ulvi” Erguner ve Rauf Yekta Bey kitaplarını yazmış ve yayımlamıştır. Yine, Ney literatüründe ilk ve tek olan Şah Ney CD’sini yayımlamıştır. Ses, kanun sanatçısı ve koro şefi Alev Erguner ile evli olup, Ulvi Murat ve Neycan adlarında iki çocuğu vardır. Konser, CD-kitap çalışmalarının yanı sıra, “Süleyman Erguner Ney Atölyesi”nde, 30 yılı aşkın sürdürdüğü Ney yapımını, Ney ve Türk mûsıkîsi derslerini vermeye devam etmektedir.

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön