DUYURU

7 şehirde 'Uluslararası Genç Edebiyatçılar Buluşması' festivaliKültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, "Uluslararası Genç Edebiyatçılar Buluşması" festivali 7 şehirde edebiyatseverlerle buluşacak.

 

Fatih Belediyesi Çatladıkapı Sosyal Tesisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayımlar Daire Başkanı Sedat Akçakoyunluoğlu, festivalin, edebiyatseverler açısından önemli olduğunu dile getirerek, Fatih Belediyesine ve emek verenlere teşekkür etti.

 

Festivalin çok başarılı olmasını istediğini belirten Akçakoyunluoğlu, "Bu vesileyle ilginizi GençDes projesine çekmek isterim. Türkiye'de 2 senedir uygulanan bir proje bu, gençlere destek programı ve bir destek fonu aslında. Bu yıl kültür sanat alanında, bu fonun miktarı 54 milyon dolar oldu." dedi.

 

Akçakoyunluoğlu, şöyle devam etti:

 

"GençDes projesi kapsamında oluşturulan 54 milyon dolar, genç nüfusun olduğu bir ülkede başlangıç için mütevazı bir rakam görünebilir. Dünya ülkeleriyle ve dünyadaki fonla kıyaslandığı zaman, Türkiye'de gençler için üretilen ve kültür sanat ürünlerine destek veren 3 ülke varsa bunların biri Türkiye'dir. Bu fon elbette büyüyecektir, daha geniş kitlelere ulaşması daha büyük kesimlerce duyulmasında fayda sağlayacaktır. Sinema, tiyatro, güzel sanatlar, bilgisayar oyunları gibi kültür ve sanatın bütün alanlarında destek veriyoruz. Edebiyat da bunlardan birisidir. Bu sene desteklediğimiz 62 edebiyat projesi var. Türkiye'de şu anda pek çok şehirde ve kütüphanede, okullarda edebiyat etkinlikleri yapıyoruz. 'Uluslararası Edebiyat Buluşması' da bizim için iki açıdan çok önemli, biri gençleri buluşturması, diğeri ise dünyanın 20 ülkesinden 30 yaş altı genç edebiyatçıları Türkiye'ye getiriyor olmasıdır."

 

Fatih Belediye Başka Yardımcısı Hasan Suver de İstanbul'un ilham veren bir şehir olduğunu dile getirerek, şairlerin, ressamların, seyyahların ilham aldığı bir şehir olduğunu ve edebiyatın da insani bir özellik olduğunu belirtti.

 

Suver, tarihte insanların belli hedeflere ulaşmak için edebiyata rağbet ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

"Günümüze kadar devam eden edebiyat alanında, büyük bir birikimimiz, zenginliğimiz var. Dil ve yazı devrimiyle devam eden gelişmelerden, hayal ve ruh dünyamızdan istifade etmek istiyorsak, mutlaka divan edebiyatıyla bağlantımızın da olması lazım. Festivalin hayırlı olmasını diliyorum ve sizlerden büyük eserler bekliyoruz. Bunu dil devrimiyle yazı devrimiyle asla ihmal etmememiz lazım. Yahya Kemal'in dediği gibi ondan anlamayan bizden hiçbir şey anlamaz. Eğer biz, gelecekte gerçekten Türk edebiyatını yaşatmak istiyorsak, köklerimizden en iyi şekilde beslenmemiz lazım."

 

"Genç yazarlarımızla öğrencilerimizi sürekli biraraya getirdik"

 

Konya Kültür Müdürü Mehmet Tekkaymaz ise insan iletişiminde dilin en önemli temel taşlarından biri olduğunun altını çizerek, "Bu dili, bir duruş, bir kıyam, bir öncelik ve insanların duygu ve düşüncelerine nüfuz eden belli bir estetik içerisinde karşı tarafa aktarabilmesine ise edebiyat diyoruz." dedi.

 

Ulusal düzeyde yapılan çalışmalara uluslararası bir boyut getirmek için festivale önem verdiklerini aktaran Tekkaymaz, şunları kaydetti:

 

"Gençlerimizin, edebiyatın verdiği bütün zenginlikleri sergileyebilmeleri adına, genç yazarlarımızla öğrencilerimizi sürekli bir araya getirdik. Öğrencilerimizin kendi yaşıtlarıyla, kendi ağabeyleriyle bir araya gelmeleriyle, edebiyata daha çok ehemmiyet vereceğine ve eğilmelerine sebep olacağına inanıyoruz. Sancak Medya ve Kültür Bakanlığımızın da içinde bulunduğu bu projede yer almaktan Konya olarak onur duyuyoruz. İnşallah 29-30 ve 31 Ekim'de, Konya'da buluşacağız."

 

Ayrıca Bursa Yıldırım Belediyesi Yayın Koordinatörü Mehmet Çağan ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Mustafa Semerci de düşüncelerini aktardı.

 

Festival hakkında

 

28 Ekim- 4 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek festivale, İstanbul'dan Fatih Belediyesi, Bursa'dan Yıldırım Belediyesi, Sakarya Gaziantep, Mardin, Konya ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yapacak.

 

7 şehirde eş zamanlı okuma, okul ve panel gibi etkinliklerin gerçekleşeceği festivale yurt içinden Silvan Alpoğuz, Gülhan Tuba Çelik, İtalya'dan Alessandro Burbank, Portekiz'den Gisela Casimiro, Azerbaycan'dan Şehriyar del Gerani gibi isimler konuk olacak.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön