DUYURU

'Bir neslin yeniden kimliğine kavuşması için mücadele ediyorum'Oyuncu, avukat ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, "Kadim değerlerimizden uzaklaştırılmış ve Batı'ya öykünen, Batılı olmanın çağdaş, aydın, ilerici olmak manasına geldiğine şartlandırılmış, zihni yapısı çoraklaştırılmış bir neslin yeniden kendi kimliğine kavuşması, kendi ayakları üzerinde durması için mücadele ediyorum." dedi.

 

TRT 1 kanalında yayınlanan "Payitaht Abdülhamid" dizisinin başrol oyuncularından Yenişehirlioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazarlığı ve oyunculuğu belli bir misyon çerçevesinde yaptığını söyledi.

 

Gençlerin kadim değerlerlerden uzaklaştırıldığına işaret eden Yenişehirlioğlu, "Kadim değerlerimizden utanan ama sürekli Batı'ya öykünen ve Batılı olmanın çağdaş olmak, aydın olmak, ilerici olmak manasına geldiğine şartlandırılmış, zihni yapısı çoraklandırılmış bir neslin yeniden kendi kimliğine kavuşması ve kendi ayakları üzerinde durması için mücadele ediyorum. Yazdığım romanlar, oynadığım karakterler bununla (misyonla) alakalı, ben 55 yaşında bunu başardıysam siz gençler hayli hayli başarırsınız diyorum." ifadelerini kullandı.

 

Yenişehirlioğlu, gençlere tavsiyelerde bulunduğunu belirterek, "Toplumun yara açmaya yöneldiği ve bunu bir amaç haline getirdiği günümüzde gençlere diyorum ki, 'Siz kadim tarihimizin evlatlarısınız, 2 bin 500 yıllık bir tarihin yeni neslisiniz, siz yara açanlara karşı, sanatla, edebiyatla, kadim kültürümüzle yara sarıcı olacaksınız'. Çünkü geleceğimiz gençlerimizle alakalı. Onlar çok okur, kendine inanır, kendine güvenir, kendi tarihini sahiplenip onun üzerine bir evrensel okuma gerçekleştirirse bu Türkiye'yi kimse yıkamayacak inşallah." diye konuştu.

 

"Yazmazsam infilak edeceğimi düşünüyordum"

 

Çocukluk yıllarında ressam olmak istediğini ama annesinin isteğiyle avukat olduğunu aktaran Yenişehirlioğlu, 30 yıl boyunca kendi mesleğini yaptığını söyledi.

 

Yenişehirlioğlu, avukatlık kariyerinin zirve noktasında yazarlığa geçiş yaptığına işaret ederek, "Yazmak için tamamen hukuktan vazgeçtim. Türkiye şartlarında zordur. 30 yıl bir kariyer oluşturuyorsunuz, bunun semeresini elde etmeye başladığınız anda 'İstemiyorum' diyorsunuz. Yazıp yazmayacağınız, yazdıklarınızın kitlelere ulaşıp ulaşmayacağı belli değil ama ben ne olursa olsun bunu yapmak istediğimi, eğer yapmazsam infilak edeceğimi düşünüyordum." dedi.

 

Yeni kitabı "Tahta At" Kasım ayında okurlarla buluşacak

 

Yenişehirlioğlu, yeni romanının Kasım'da okurlarla buluşacağına dikkati çekerek, "Çok severek yazdığım, beni çok heyecanlandıran bir kitap geliyor. İsmi de 'Tahta At'. Bir Musa hikayesi. Kötünün elinde büyüyen iyiyi anlatıyorum. Çok metaforları olan, yazarken beni heyecanlandıran bir kitaptı." şeklinde konuştu.

 

Profesyonel olarak yazmaya 2011'de başladığını anlatan Yenişehirlioğlu, eserlerinde tarihi bir perspektif çizdiğini ifade etti.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön