DUYURU

ÖMER LÜTFİ METE ANILIYORTürk Edebiyatı Vakfı Vefa Sohbetleri, 4 Kasım 2017 saat 13.00'teki Ömer Lütfi Mete anma programıyla başlıyor.

Kurtlar Vadisi ve Deli Yürek başta olmak üzere birçok unutulmaz senaryoya imza atan şair ve yazar Ömer Lütfi Mete programında onunla omuz omuza çalışmış, yıllarca birçok hatıra biriktirip demlemiş olan yol arkadaşları konuşacak.

Mete'nin konuşmalarından hazırlanan bir sinevizyon gösterisinin ardından yazar İbrahim Öztürkçü'nün yöneteceği "Ömer Lütfi Mete" paneli başlayacak. Panelin konuşmacıları: Edebiyatçı Ahmet Tezcan, araştırmacı-yazar Mehmet Ali Bulut ve edebiyatçı İsa Kocakaplan olacak. Programın ardından katılımcıları Mete'nin kitapları armağan edilecek.

 

Ömer Lütfi Mete

1950 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize'de tamamlarken özel olarak dini eğitim gördü. Bir süre Kur'an kurslarında hocalık yaptı. Rize Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptı. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı dönemde Babıali’de Sabah gazetesinde basın hayatına atıldı. 1972 yılında İktisat Fakültesi’nden ayrıldı. 1973 yılında Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne girdi, 1976’da mezun oldu. Kısa süre edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra tekrar gazeteciliğe döndü. Ortadoğu, Tercüman, Türkiye, Yeni Binyıl, Ayyıldız, Sabah ve Bugün gazetelerinde ve Türk Edebiyatı, Boğaziçi dergilerinde yazdı, Çağrışım dergisini çıkardı. Anavatan Partisi ve MHP’den milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 18 Kasım 2009 tarihinde İstanbul'da vefat etti, Çengelköy mezarlığında defnedildi.

 

ESERLERİ:

Senaryoları: Bizim Ev, Çizme, Bizim Yunus, Köstekli Saat, Veysel Karani, Ahmet Bedevi, Evlere Şenlik, Avcı, Deli Yürek.

 

Şiirleri:Gülce (1989) 

 

Romanları:Balonya Tüneli (1978), Çığlığın Ardı Çığlık (1989), Çizme (1991), Yerden Göğe Kadar (1993), Asker ile Cemre (1993).VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön