DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Ankara Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ertan Gökmen, “Bir ‘Yabancı Dil’ Olarak Türkçe!” başlıklı bir konuşma yapacak....Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Ankara Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ertan Gökmen, “Bir ‘Yabancı Dil’ Olarak Türkçe!” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Prof. Dr. Ertan Gökmen Kimdir?

Antalya Akseki doğumludur. Fatin Gökmen (Fatin Hoca)’in kardeşi Mustafa Sıtkı Gökmen’in torunudur.

Babasının görevi nedeniyle bulunduğu Diyarbakır’da Anadolu Lisesine başladı. Yine babasının tayini ile geldiği Ankara’da Atatürk Anadolu Lisesinden mezun oldu. Üniversite tahsilini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda yaptı.

Kore Dili ve Edebiyatı’nın ilk mezunlarındandır. Üniversite yıllarında profesyonel turist rehberliği yaptı. Mezuniyetini takiben 1994 yılında aynı Anabilim Dalında araştırma görevlisi oldu ve aynı yıl Kore Devlet Bursu ile Kore Yonsei Üniversitesinde eğitim gördü. 2000 yılında Kore Devleti tarafından verilen araştırma burslarından yararlanarak Kore’de araştırmalar yaptı. 2001 yılında Kore Hankuk Üniversitesi Türkoloji Bölümünde 1 yıl ders verdi. 2002 yılında doktorasını tamamladıktan sonra aynı yıl yardımcı doçent oldu. 2008 yılında doçent, 2014 yılında da profesör oldu. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da alandaki ilk profesördür. Üniversitede, anabilim dalı başkanlığı, fakülte yönetim kurulu üyeliği, Yabancı Diller Yüksekokulu yönetim kurulu üyeliği, üniversite yürütme kurulu üyeliği, TÖMER’de eğitim koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Halen TÖMER Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Korean-Turkish Academic Society ve International Circle of Korean Linguistics (ICKL) üyeliklerinin yanı sıra The European Association for Korean Language Education (EAKLE)’nın kurucuları arasındadır ve halen yönetim kurulu üyeliği ile Doğu Avrupa sorumluluğunu yürütmektedir. 2009-2011 yılları arasında Society of Koreanology in Eastern Europe’nın Başkan yardımcılığı yapmıştır. Sociolinguistic Society of Korea’nın  2012 yılında Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Kurulu Sekreterliği yapmış, halen 2013 yılından beri aynı derneğin Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında İpekyolu Üniversiteler Birliği’nin kurucuları arasında yer almıştır. Birliğin uluslararası ipekyolu Üniversiteleri Derneğinin de kurucu üyesidir.

Birçok Avrupa Birliği ve Kore Bilimsel Araştırma kurumlarının projelerinde koordinatör ve araştırmacı olarak yer aldı.

Bugüne kadar Kore Dili, Kore Tarihi ve Türk Dili üzerine ulusal ve uluslararası yayınevleri tarafından basılan 6 kitabı ve çeşitli konferanslarda sunulmuş tebliğleri ile yurtiçi ve yurtdışında basılan makaleleri bulunuyor. Türkiye,  Meksika, ABD, Kore ve Hindistan’da özel konferanslar verdi.

2015 yılında Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Kültür alanına yaptığı katkılar nedeniyle Devlet Nişanı ile ödüllendirildi. 

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00

Türk Edebiyatı Vakfı.

Divanyolu cad. nu. 14, Sultanahmet

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön