DUYURU

Edebiyat sinemanın neyi olur?Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İBB Kültür İşleri Dairesi tarafından düzenlenen ‘Sinema ve Edebiyat’ temalı 9. İstanbul Edebiyat Festivali başladı. 

 

TYB’nin Sultanahmet’teki mekanında 27 Kasım-2 Aralık tarihlerinde gerçekleşmekte olan festivalde, dünya sinemasına dair edebî yaklaşımlar, edebiyat uyarlamaları ve kurgu senaryolar, festivaller gibi sinemayı edebiyatla bütünleştiren birçok konu masaya yatırılacak. Her biri kendi alanında başarılı çok sayıda konuşmacının ağırlanacağı ve her güne özel film gösterimlerinin yapılacağı festivalin bu yılki Onur Konuğu, başarılı yönetmen Semih Kaplanoğlu olacak. 

 

FESTİVAL 6 GÜN SÜRÜYOR

 

6 gün boyunca “Sinema ve Edebiyat” temasını enine boyuna işleyen oturumlara film gösterimleri de eşlik edecek. Festivalde Yücel Çakmaklı, Ömer Lütfü Mete, Ahmet Uluçay, Ayşe Şasa, Bülent Oran, Halit Refiğ, Mustafa Kutlu, Mesut Uçakan, İhsan Kabil gibi isimler için saygı/anma programları yapılacak ve Yeşilçam’ın yaşayan değerleri ağırlanacak.

 

Sinema ve Edebiyat temalı festivalin koordinatörlüğünü yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının desteğiyle İstanbul’un en önemli kültür faaliyetine imza attıklarını kaydetti. Bıyıklı, “Sinema var olduğundan beri edebiyattan etkilenmiştir. Bu sebeple festival boyunca onlarca oturumda yüze yakın yazar, sanatçı ve akademisyen, sinema ve edebiyat ilişkisi üzerine birikimlerini paylaşacaklar. Bütün İstanbulluları Edebiyat Festivali’ne davet ediyoruz” dedi.

 

SİNEMADA İRFAN ARAYIŞI

 

İstanbul Edebiyat Festivali’nin bu yılki Onur Konuğu Semih Kaplanoğlu açılış konuşmasında “Sinema ile ilgili çok iyi işler görmüyoruz. Görüntü kirlenmesi yüzünden saf sinemanın kendini var etmesi mümkün olmuyor. Bizim müthiş bir irfan geleneğimiz var. Uzun zamandır bu geleneğin kokusunu, zaman algısını ve hazinesini anlamaya çalışıyorum ve sinemaya bunu nasıl dahil edebiliriz üzerine düşünüyorum’’ dedi.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön