DUYURU

'Ahmet Yesevi'nin ismi daha çok insan tarafından duyuldu'Prof. Dr. Musa Yıldız, "UNESCO Ahmet Yesevi Yılı"nın Türkiye'de bereketli geçtiğini belirterek, "Resmi ve özel birçok kuruluş, bu kapsamda etkinlikler düzenledi. Bu uğraşlar neticesinde Hoca Ahmet Yesevi'nin ismi, daha çok insan tarafından duyuldu." dedi.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yıldız, "UNESCO Ahmet Yesevi Yılı" faaliyetlerini değerlendirdi.

 

Yıldız, Üsküdar'daki "H Yayınları Kitap&Kahve"de düzenlenen söyleşide, Ahmet Yesevi'nin Türk-İslam medeniyeti açısından en önemli şahsiyetlerden biri olduğunu söyledi.

 

Ahmed Yesevi'nin Türklere İslamiyeti ilk öğreten kişi olduğunu aktaran Yıldız, "Ahmet Yesevi, ilk büyük mutasavvıfımızdır. Çünkü bize kendi dilimizle, bizim anlayabileceğimiz şekilde hitap etmiştir. Onun söylediği hikmetler, asırlardır yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Divan-ı Hikmet kitabını herkesin okuması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

 

Birçok dilde Ahmet Yesevi kitabı

 

Prof. Dr. Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi ile ilgili yapılan etkinliklerin UNESCO etkinlikleriyle sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayarak, "UNESCO Ahmet Yesevi Yılı ülkemizde bereketli geçti, resmi ve özel birçok kuruluş, bu kapsamda etkinlikler düzenledi. H Yayınları da Ahmet Yesevi'yle alakalı çok ciddi yayınlar yaptı. Bu uğraşlar neticesinde Hoca Ahmet Yesevi'nin ismi daha çok insan tarafından duyuldu." diye konuştu.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin de farklı alanlarda faaliyet gösterdiğine işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

 

"Hoca Ahmet Yesevi'nin yazmış olduğu bütün eserleri yayımladık ve ücretsiz olarak insanlara sunduk. Divan-ı Hikmet'ten yapılan seçmeleri İngilizce, Rusça, Arapça ve Kazakça'ya çevirtip yayımladık. Bu kapsamdaki tercüme faaliyetleri devam ediyor. Divan-ı Hikmet'i aynı zamanda görme ve işitme engelli kardeşlerimiz için hazırladık. Bununla beraber Yesevi hazretleriyle alakalı hem araştırma hem de kurmaca ve çocuk kitabı tarzında kitaplar yayınladık. Hoca Ahmet Yesevi'yle alakalı beste yarışması, resim sergisi ve sempozyum düzenledik. Yesevi'yle alakalı kitaplardan oluşan bir 'Ahmet Yesevi Kitaplığı' oluşturduk ve bu kitaplığı okullara dağıttık. Ankara'da ayda bir Divan-ı Hikmet sohbetleri başlattık. Başta Türkiye ve Kazakistan olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde birçok sosyal sorumluluk projesini üstlenip Ahmet Yesevi'den herkesin istifade etmesi için gayret ediyoruz." 

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön