DUYURU

‘Mevlana kebapçısı var felsefesini bilen yok’Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, “Bizde Mevlana ismi bilen çok ama anlayan yok. Mevlana kebapçısı var, Mevlana tüpçüsü var ama Hz. Mevlana’nın felsefesi, ruhu neydi bilen yok. İnşallah birgün Mevlana’yı keşfederiz.” dedi. Mesnevi’nin Mevlana’nın derdi ne ise onu anlattığını belirten Kılıç, bunun metafiziğe giriş diyebileceğimiz bir kitap olduğunu, Mevlana’nın da “dinin esaslarının usulüdür” diye tabir ettiğini söyledi. Mevlana’nın Mesnevi’yi cilt cilt tanımladığını söyleyen Kılıç, “Birinci cildi için kalplerin cennetti, ikinci cildi için ruhların cilası der, üçüncü cilt için hikmetler ve sırların  hazinesi der, dördüncü için ruhların huzuru, bedenlerin şifası, beşinci cildi için şeriat-tarikat-hakikat, altıncı cildi ise tereddüt karanlığına ışık der. Toplamında ise bunun bir kuran tefsiri olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

 

YETERİNCE BİLMİYORUZ

 

Türkiye toplumunun Mevlana felsefesi ve hoşgörüsünden yeterince yararlanmadığını belirten Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Amerika’daki Kuantum Fizikçileri Derneği, kuantum fiziğindeki sicim teorisini, Mevlana’ın Mesnevi’sindeki ‘Evrende her nesne bir birine görünmez bir sicimle bağlıdır’ beyitini okuyarak, oradan aldıkları ilhamla çözdüklerini söylüyorlar. Yani, adamlar Mesnevi’yi bu gözle okuyup inceliyor. Bizde ise Mevlana ismi bilen çok ama anlayan yok. Mevlana kebapçısı var, Mevlana tüpçüsü var ama Mevlana’nın felsefesi, ruhu neydi bilen yok. İnşallah birgün Mevlana’yı keşfederiz.”

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön