DUYURU

Kudüs meselesi akademinin gündemindeGeçen haftaya kadar Türkiye’de hiçbir üniversitede Kudüs üzerine bir araştırma merkezi ya da birimi yoktu. Bu konuda ilk adım geçen hafta içinde Ankara’daki Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden geldi. Üniversite bünyesinde bir merkez oluşturulması kararı alındı. Bu hafta da İstanbul Medeniyet Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi bünyesinde Uluslararası Kudüs ve Filistin Araştırmaları Birimini kuruldu. Üniversite Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman amaçlarının ‘Ortak dava olan Kudüs ve Filistin konusunda sürdürülebilir, kalıcı, bilimsel ürünlere dönüşebilecek araştırmalar yapmak’ olduğunu söyledi.

 

Kudüs Kitaplığı

 

Uluslararası Kudüs ve Filistin Araştırmaları Birimini’nde akademisyenler tarafından kitaplar, makaleler ve en önemlisi güncel durumu irdeleyen raporlar ortaya konulacak. Ayrıca bilinci diri tutmak adına ulusal ve uluslararası sempozyumlar, konferanslar, paneller, toplantılar düzenlenecek. Kudüs’teki İslam ve Osmanlı mimari eserleri üzerine araştırmalar yürütülecek. Kudüs Platformu’nun projesi olan Kudüs Kitaplığı çalışması da birlikte yürütülecek.      

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön