DUYURU

Gel çağrısıyla milyonları ağırlıyorTürk ve İslam aleminin en büyük mutasavvıflardan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 17 Aralık 1273’te vefatının ardından yaptırılan ve bugün müze olan türbesi, zengin kültürel değerleriyle milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Konya’nın merkez Karatay ilçesinde yer alan türbesiyi ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler kente akın ediyor. Müze, 7 Aralık’ta başlayan ve “Şeb-i Arus Törenleri” olarak da bilinen Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri nedeniyle en hareketli günlerini yaşadı.

 

ESERLERE BÜYÜK İLGİ VAR

 

Müzede, Hazreti Osman döneminde yazıldığı tahmin edilen 9 Kur’an-ı Kerim sayfası büyük ilgi görüyor. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemi Mevlevileri’nin kişisel eşyalar, el yazması kitaplar, 999’luk tespihler ve Mevlevi tarikatında kullanılan müzik aletleri en çok ilgi gören eserler arasında yer alıyor. Anne tarafından Osmanlı halifesi, baba tarafından ise Hindistan şahının torunu olan Bereket Han tarafından müzeye bağışlanan ve kufi yazısıyla ceylan derisi üzerine yazılmış Kur’an-ı Kerim sayfaları dikkatle inceleniyor.

 

‘Mevlana’yı anlatmaktan çok anlamamız gerekiyor’

 

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin insanlığa bıraktığı mesajın yeniden irdelenmesi gerektiğini belirterek, “Mevlana’yı anlatmamız değil anlamamız gerekiyor. Önemli olan bu.” dedi. Hz. Mevlana’nın eserleriyle 8 asırdır insanlığı etkilediğini söyleyen Temizel, “Kötülük yapan ömrü boyunca kötülükle karşılaşır. İnsan yaşamı boyunca ne ektiyse ahirette onu biçer. Mevlana’nın 800 yıl öncesinden dünyaya bıraktığı mesajını yeniden irdelememiz ve anlamamız gerekiyor. Mevlana’yı anlatmamız değil anlamamız gerekiyor. Yıllardır anlatıyoruz ama anlamaya çalışırsak, Mevlana’nın ilham aldığı kaynakların, Kur’an, hadis ve sünnetlerin emirlerine uymuş oluruz” dedi.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön