DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tüzer, “Vefatının 105. Yılında Eskimeyen Bir Yazar: Ahmet Mithat Efendi” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tüzer, “Vefatının 105. Yılında Eskimeyen Bir Yazar: Ahmet Mithat Efendi” başlıklı bir konuşma yapacak.

Doç. Dr. İbrahim Tüzer Kimdir?

1977 yılında Zile’de dünyaya geldi. İlkokulu memleketinde okudu. Ortaokul ve lise tahsilini Ankara’da, 1995 yılında tamamladı. Aynı yıl Fırat Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne girdi. 1999 yılında mezun oldu. Bir ders yılı Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik yaptı.

2000 yılında Kırıkkale Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 2002 yılında “Ali Mümtaz Arolat, Hayatı, Şairliği ve Şiirleri Üzerine Bir İnceleme” adlı tez ile Yüksek Lisansını tamamladı. Bu çalışması "Hayal İklimine Yelken Açan Şair: Ali Mümtaz Arolat" adıyla Akçağ yayınları tarafından yayımlandı.

2003 yılında başlamış olduğu “İsmet Özel’in Şiirleri Üzerine Bir İnceleme” adlı Doktora Tezini 2007 yılında bitirdi. Bu çalışması ise 2008 yılında Dergâh Yayınları tarafından “İSMET ÖZEL Şiire Damıtılmış Hayat” adıyla kitaplaştırıldı. Doçentlik çalışması olan "Ahmet Mithat Anlatılarında Kimlik İnşası ve Modernizm" başlıklı kitabı, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından 2014 yılının en iyi “İnceleme” ödülüne layık görüldü.

Anlatma esasına bağlı edebî metinlerin Modern Türk Edebiyatı içerisinde görünüşüne yönelik çalışmalarını Bilig, Turkish Studies, Bilge, Türklük Bilimi Araştırmaları, Erciyes, Bilim Yolu, Dil ve Edebiyat, Yazgı, Türk Yurdu, Türk Edebiyatı, Ayraç, Çilingir, Arka Kapak, Hece gibi süreli yayınlarda yayımladı. Kültür Bakanlığınca yayımlanan ortak kitaplara yazılarıyla katkı sağladı. Ulusal ve Uluslararası kongre, sempozyum, konferans ve panellerde tebliğler sundu. Çeşitli dergilerin yayın ve hakem kurullarında yer aldı. İdarecilik yaptı ve editörlük faaliyetlerinde bulundu.  

YÖK tarafından verilen doktora sonrası araştırma bursu ile 2012 - 2013 yılları arasında Universty of Texas at San Antonio'da misafir öğretim üyesi ve araştırmacı olarak görev yaptı. Edebiyat Sosyolojisi üzerine mukayeseli araştırmalarda bulundu. 2014 yılından sonra Ardahan Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi gibi farklı kurumlarda lisans ve lisansüstü dersler verdi. 

Doç. Dr. İbrahim TÜZER, halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00

Türk Edebiyatı Vakfı.

Divanyolu Cad. Nu. 14, SultanahmetVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön