DUYURU

Türkçe’nin şiir şöleni başlıyorTürkiye Yazarlar Birliği tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle, bu yıl 12’ncisi düzenlenen “Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni” 20-23 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Bu yıl Kazakistan’ın Türkistan şehrinde düzenlenecek etkinliğe ilişkin açıklamada bulunan Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı Mehmet Doğan, şölenin ilk olarak 1992 yılında Bursa ve Konya’da yapıldığını söyledi. Şölenin her yıl farklı bir ülkede devam ettiğini belirten Doğan, etkinliği, “Şiir ve edebi metinler üzerinden yapılan, benzeri olmayan bir kültürel faaliyet’’ olarak niteldi. Doğan, 12 yıldır devam eden şölenin artık geleneksel hale geldiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: “Çin’den Balkanlara yaygın bir coğrafyada, farklı lehçelerde yüz yıllar boyunca zengin bir şiir varlığı ortaya koyan, Türk dilli toplulukların ortak bir dil ve edebiyat zemini oluşturmalarını sağlamak maksadıyla tasarlanmış, şölen gelenekleşmiştir.”      

 

Şölenin, Türk dünyasının dünyayı dolaşan en büyük edebi faaliyeti olduğuna dikkati çeken Doğan, etkinliğin daha önceki yıllarda Kazakistan, Türkmenistan, Kıbrıs, Fransa, Kırım, Makedonya, Azerbaycan, Kosova, Kırgızistan ve Tataristan’da yapıldığını kaydetti.             

 

YESEVİ ANISINA

 

Bu yıl, Türk mutasavvıf ve şair Ahmed Yesevi anısına düzenlenen etkinlikle ilgili konuşan yazar D. Mehmet Doğan “İslami Türk edebiyatının iki temel eserinden biri ‘Divan-ı Hikmet’, diğeri ‘Kutadgu Bilig’dir. Bütün edebiyatımız Yusuf Has Hacib’in çapanı ve Yesevi’nin hırkasından çıktı desek yeri var” dedi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek şölen kapsamında şiir fasılları, konser, atölye çalışmalarının yanı sıra Prof. Dr. Bilal Kemikli tarafından “Ahmed Yesevi’den Günümüze Tasavvuf Edebiyatı” başlıklı konferans verilecek.  

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön