DUYURU

Orhan Okay çağdaş bir insan-ı kamildi Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının birinci yılında düzenlenen panelle anıldı. Okay’ın öğrencileri ve sevenlerinin yoğun ilgi gösterdiği panel, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirildi.      

 

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yönetiminde yapılan panelde konuşan Prof. Dr. Abdullah Uçman, İstanbul’da doğup büyüyen Okay’ın, farklı şehirlerde öğretmen olarak yaklaşık 40 yıl hizmet ettikten sonra tekrar İstanbul’a döndüğünü söyledi.      

 

Hususiyet sahibi çok yönlü bir insan

 

Okay’ın gelişiminde yetiştiği ortam ve aile çevresinin çok etkili olduğunu belirten Uçman, “Çok erken yaşlarda Kur’an-ı Kerim okumasını öğreniyor. Abdülaziz Efendi, Nurettin Topçu gibi değerli şahsiyetlerle karşılaşması, Vefa Lisesi’nde ders aldığı büyük hocalar,  Orhan Okay’ın alt yapısını oluşturmuştur. Çok yönlü bir insandı. Sadece belli bir alana saplanıp kalmış biri değildi. Her konuda değerlendirmeler yapabilecek donanımdaydı. Aslında o çağdaş bir insan-ı kamildi” diye konuştu.    

 

Prof. Dr. İsmail Kara da fikir adamı olarak tanımladığı Okay’ın “hususiyet sahibi” bir insan olduğunu dile getirdi. Okay’ın sürekli araştıran bir yapısı olduğunun altını çizen Kara, “Bizim zamanımızın ‘hususiyet sahibi’ olan son temsilcilerinden biriydi. Aynı zamanda hem iyi bir akademik metin yazarı hem de  iyi bir deneme yazarıydı’’ ifadelerini kullandı.      

 

Yazar Beşir Ayvazoğlu ise, etrafındaki insanların sıkıntılarını Okay’la paylaştığını ve Okay’ın bu sıkıntıları her zaman çözmeye gayret ettiğini vurguladı.      

 

Mütevazı bir aristokrat      

 

Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk da Orhan Okay’ın, eserlerinde sanatkar bakış  açısıyla bilimsel bakış açısını birleştirdiğini anlattı.

 

Okay’ı ve ailesini yakından tanıyan yazar Bekir Soysal da Okay ile  1960’lı yıllarda tanıştığını anlatarak, Okay’ın nezih ve yüksek bir üslupla konuşan etkileyici biri olduğunu aktardı. Soysal, Okay’ın mütevazı bir aristokrat olduğu değerlendirmesini yaparak, sadece öğrencilerinin değil, arkadaşları ve diğer hocaların da ona müracaat ettiğini belirtti.   VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön