DUYURU

Türk Edebiyatı Vakfı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile birlikte gerçekleştirdiği ‘saygı’ ve ‘vefa’ programları kapsamında, Kırım milli edebiyatının büyük yazarı Cengiz Dağcı düzenlenecek bir programla yâd edilecek.Türk Edebiyatı Vakfı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile birlikte gerçekleştirdiği ‘saygı’ ve ‘vefa’ programları kapsamında, Kırım milli edebiyatının büyük yazarı Cengiz Dağcı düzenlenecek bir programla yâd edilecek.

Sürgün hayatı yaşadığı İngiltere’de 22 Eylül 2011 tarihinde hayatını kaybeden Kırım/Türk edebiyatının büyük ismi Dağcı “Onlar da İnsandı”, “Korkunç Yıllar”, “Yurdunu Kaybeden Adam”, “O Topraklar Bizimdi”, “Genç Temuçin”, “Anneme Mektuplar”, “Regina” gibi kitapların yazarı…

Ömrü boyunca Kırım Türklerinin dramını anlatan ve Stalin soykırımına karşı mücadele yürüten bu büyük dava adamı ve yazar, hayatta iken yurdunu görememişti. Vefatından sonra Türkiye’nin de girişimleri ile cenazesi Kırım’a götürülebilmişti.

Cengiz Dağcı’yı anma programına ilginizi bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

 

Program:

1. Cengiz Dağcı belgeselinin gösterimi

2. Panel

Yöneten: Özcan Ünlü

Konuşmacılar: Prof. Dr. Abdülvahap Kara, İsa Kocakaplan, Zafer Karatay

 

 

 

Tarih: 13 Ekim 2018

Saat: 14.00

Yer: Türk Edebiyatı Vakfı

 

 

 

Türk Edebiyatı Vakfı

Divanyolu Cad. No:14

Sultanahmet / İSTANBUL

Tel: 0 212 526 16 15

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön