DUYURU

Fırat Kızıltuğ 80 YaşındaMüzik ve Edebiyatın Birlikte Yürüyüşü

Bâbıâli Sohbetleri’nde bu hafta mûsıkî ve edebiyat hâtıraları var. Bestekâr, şair, yazar, viyolonsel ve ud sanatkârı Fırat Kızıltuğ, “Müzik ve Edebiyatın Birlikte Yürüyüşü” başlıklı bir konuşma yapacak. 80’nci yaşına bugün giren değerli sanatkâr, mûsıkî ve edebiyat dünyasında unutamadığı hâtıraları, tanıdığı mûsikîşinasları, bestekârları, icracıları, şair ve yazarları anlatacak. Sohbet toplantısı, Timaş Kitapkahve’de 15 Ocak Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Fırat Kızıltuğ’un yakın dostlarının da katılacağı toplantıda dinleyicilerin sorularına da cevap verecek. Kızıltuğ, sohbetin ardından ud’uyla sevilen eserleri seslendirecek. Herkesin katılabileceği toplantıyı Fatma Ersem Yargıcı takdim edecek. Toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonları arayabilecek, sanatalemi.net, medeniyetimiz.com veya bizimsemaver.com sitelerini ziyaret edebilecek. Öte yandan Akıl Fikir Yayınları, Fırat Kızıltuğ’un bütün eserlerini yayımlamaya başladı. Kızıltuğ’un daha önce basılmış olan Satrançname isimli eserinin yeni baskısı yapıldı. Yazarın iki kitabı daha önümüzdeki günlerde okuyuculara ulaşacak.

 

                   NOTALARIN VE KELİMELER ORTAK DÜNYASI

         Yazar, şair, bestekâr, viyolonsel sanatçısı ve ûdî Fırat Kızıltuğ, 13 Ocak 1935 tarihinde Bayburt’ta doğdu. 1957 yılında Trabzon Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra yurdun çeşitli yerlerinde ilkokul öğretmenliği ve fotoğrafçılık yaptı. Müzik bilgilerini İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İleri Türk Müziği Konservatuvarı’nda ilerletti. Viyolonsel, solfej ve usûl dersleri aldı. 1956-1966 yılları arasında İleri Türk Müziği Konservatuvarı Derneği’nde viyolonsel çaldı, ders verdi ve genel sekreterlik yaptı. 1963-1976 arasında Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti’nde yer aldı. İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda 1976-2000 arasında viyolonsel çaldı. 2000 yılında emekliye ayrıldı. Şiir ve yazıları 1983 yılından itibaren Türk Edebiyat dergisinde çıkmaya başladı. 100’ü aşkın bestesi vardır. Şiirleri Bir Dane Bir Dane (1990), Bayburt Şikesteleri (1996), Oğuz Destanı (1994), Kitab-ı Yave (Hicivleri, 1998), Mavi Karanlık (1999) isimli kitaplarda toplandı. Hikâyelerini ise Satrançname’de bir araya getirdi. Deneme kitapları: Dildeste (Bestekârlar, şairler ve şiirler üzerine, 2001), Dilbeste (Bestekârlar, şairler ve şiirler üzerine, 2005). Fırat Kızıltuğ hâtıralarını Bandodan Klasik Müziğe (2003) adıyla yayımladı. Marşları ise 2000 yılında Çocuklara Müzik’te toplandı. Fırat Kızıltuğ’un yeni eserleri ve diğer bütün kitapları Akıl Fikir Yayınları arasında okuyuculara ulaşacak.

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön