DUYURU

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV KAFKAS MÜSLÜMANLARI İDARESİ BAŞKANI ŞEYHÜLİSLAM ALLAHŞÜKÜR PAŞAZADE’NİN DOĞUMUNUN 70. YILINDA İKİ GENELGE YAYIMLADI.Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev, Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade’nin doğumunun 70. yıldönümü ve Şeyhülislamlık görevinin 40. Yıldönümü münasebetiyle iki genelge yayımladı. 

Bu genelgelerden biri Şeyhülislam Allahşükür Paşazade’nin doğum ve Şeyhülislamlık faaliyetleri yıldönümlerinin ülke genelinde ve yurtdışında bilimsel ve kültürel etkinliklerle kaydedilmesi; diğeri ise “II. Uluslararası Dünya Dini Liderleri Bakü Zirvesi”nin düzenlenmesi için teşkilat komitesi oluşturulması hakkında…  

Bu genelgeler Azerbaycan Cumhurbaşkanının bütün dünyaya ilan ettiği din ve inançlara karşı “hoşgörü” siyasetine bağlılığını bir kez daha en yüksek perdeden ilan ederken aynı zamanda, Azerbaycan’da din ve devlet ilişkilerinin başarılı şekilde tanzim edildiğinin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Allahşükür Paşazade S.S.C. B’nin en kudretli devrinde, 1979 yılında Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı seçildi. Sovyet ateizm siyasetinin katı, sert politikalarına ve ağır baskılarına maruz kaldı. Milli ve manevi köklerin yeniden inşası yolunda büyük çabalar harcayan Allahşükür Paşazade, Sovyet iktidarlarının her türlü baskısına rağmen hayatını tehlikeye atarak İslam’ın Kafkasya’da yeniden vücut bulması için önemli çalışmalarda bulundu. 1980’li yıllarda Azerbaycan’da resmi olarak 18 Cami, 53 dini meclis ve 123 Din adamı vardı. Bu din adamlarından sadece 16’sı ilahiyat alanında yükseköğrenim görmüştü. Taşkent İslam Enstitüsünden mezun olan Allahşükür Paşazade da o 16 din adamından biriydi. 

Allahşükür Paşazade Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı seçildikten sonra bu teşkilat tarihinin en faal devrini yaşadı. 1980’li yılların ortasında S.S.C.B’de meydana gelen siyasi başkaldırılar büyük bir demokratik harekete dönüştüğünde Şeyhülislam Allahşükür Paşazade Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı olarak meydana gelen siyasi olaylara karşı Azerbaycan lehine tavrını koydu. Özellikle 1988 yılında Ermeni bölücülerin fetvasıyla başlayan Karabağ Meselesi ve Azerbaycan’daki bağımsızlık harekatının alevlenmesi sürecinde Bu teşkilat öncü bir rol oynadı. 

Allahşükür Paşazade, 20 Yanvar Hadiselerinden sonra Mihail Gorbaçov’a yazdığı sert mektup ve sonrasında halkının önüne düşerek şehitlerin cenazelerinin Şehitler Hıyabanına gömülmesi için oynadığı öncü rol ile Azerbaycan halkının gönlünde taht kurdu. Onun sayesinde 20 Yanvar Şehitlerinin defin merasimi Sovyet ideolojisine sert tepki ve Gorbaçov’a başkaldırıya dönüşerek bağımsızlığa giden büyük bir harekete dönüştü. 

İslami değerlerin yanında evrensel ve demokratik değerleri de benimseyerek Kafkasya’da dini hoşgörünün sembolüne çevrilen, bu amaçla hem Azerbaycan’da hem İslam Dünyasında hem de dünya mikyasında önemli çalışmalar yapan Allahşükür Paşazade’yi, doğumunun 70. Yılı ve Şeyhülislamlık Makamına çıkışının 40 yılı münasebetiyle tebrik ediyor, ona Allah’tan uzun ömürler diliyor ve çalışmalarında başarılar arzuluyoruz…   

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön