DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: DÜNYADAN KÂİNATA MEKTUPLARTürk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Prof. Dr. Ümit Meriç, “Dünyadan Kâinata Mektuplar” başlığı altında dikkate değer bir konuşma yapacak. 

Ümit Meriç Kimdir?

16 Aralık 1946’da İstanbul Üsküdar‘da doğdu. Yazar ve düşünür Cemil Meriç’le, Tarih-Coğrafya öğretmeni Fevziye Menteşoğlu Meriç’in kızıdır. Çamlıca Kız Lisesi’ni, İstanbul Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirerek aynı bölüme asistan oldu. Aynı bölümde Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Cemil Meriç gözlerini kaybettiğinde sekiz yaşında olan küçük Ümit, diğer çocuklardan farklı olarak babasının elinden tutarak, onu ilim sohbetlerine taşıdı. Kırk bir yaşına kadar hemen her gün dergi, kitap, gazete okuyarak, anlattıklarını kâğıda geçirerek babasının eli ve ayakları oldu. Ümit Meriç, babasının acılarına, mutluluklarına, isyanlarına, teslimiyetlerine tanıklık etti. Fransız Dili ve Edebiyatı’nın üçüncü sınıfında iken fikir değiştiren Meriç, babasının yolunu tuttu. 1969′da İ.Ü Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde asistan olarak başladığı akademik hayatını Bölüm Başkanı olarak 2000 yılına kadar sürdürdü. 

Üniversiteden kendi arzusuyla emekli olan ve telif, tercüme ve derleme birçok kitapta imzası bulunan Prof. Dr. Ümit Meriç yazmaya ve fikirlerini geniş kesimlere aktarmaya devam ediyor.

Eserlerinden bazıları:

Cevdet Paşa’nın Toplum ve Devlet Görüşü, İçimdeki Cennete Yolculuk, Dualar ve Âminler, Babam Cemil Meriç. 

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati: 17.00

Yer: Türk Edebiyatı Vakfı/Sultanahmet

Tel: 0212 526 16 15 / 527 50 32

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön