DUYURU

Mahallede 1001 Sanat varYakın zamanda İstanbul Bahçelievler’de 1001 Sanat adında alternatif bir mekan açıldı. Hemen her akşam bir tiyatro grubu performans sergiliyor burada. Sadece tiyatro da değil; kafe’si ve halihazırda aktif olan -müzik de dahil- atölyeleri var. Bahçelievler’in Taksim, Kadıköy ya da Şişli gibi sanat açısından ‘merkez’ olan semtlere pek yakın olmamasından ve sınırlarında tek bir özel tiyatronun bile bulunmamasından dolayı, burada alternatif bir mekan açma girişimi hem dikkat çekici hem de riskli bir iş elbette.

Oyuncu Tayfası’nın yeni adresi

Yaklaşık 10 yıldır Bahçelievler’de belediyenin sahnelerinde etkinlik gösteren OyuncuTayfası; sanat yönetmeni Kerem Yılmaz öncülüğünde almış bu riski.

Yılmaz, bu girişimin nedenlerini şu şekilde özetliyor: “Öncelikle, OyuncuTayfası olarak kendi bağımsız bir yerimiz olsun istedik. 1001Sanat için alternatif mekanda oynanabilecek oyunlar hazırladık. Bir ideal için bu atılımı yaptık. Alternatifin de alternatifi olması gerektiğini düşünduk. Şimdi, duyduğum kadarıyla bizim gibi (Necip Fazıl da oynayan) ekipler yeni yeni ‘sahne açalım’ demeye başlamışlar. Kendilerini daha muhafazakar noktalara konumlandıran ve bu gibi oyunlar sahneleyen ekiplerin artık alternatif mekanlarda da yer alması ya da almak istemesi, önemli.”

Birçok ülkede olduğu gibi bizde de sanat, belli merkezlerde toplanmış. Alternatif işlerin ve mekanların çevreye dağılması ve buralarda alıcı bulması pek görülmüş ya da denenmiş şey değil. Bu manada bir ekseni kırdığını söyleyebiliriz 1001Sanat’ın. Fakat Kerem Yılmaz, ‘alternatif mekan’ vurgusunun olası bir yanlış anlaşılmaya yol açmaması adına altını çiziyor: “Burası -sadece tek kişilik oyunların oynanacağı- butik bir sahne değil. Bir blackbox sahne. Podyumları kaldırıp istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Merdivenaltı bir mekan değil. Kalabalık oyunlar da var. İnsanların yaşadığı bir semtte bir apartmanın altındayız nihayetinde. Ailem de izliyor bu oyunları. Tabii ki bazı ölçülere dikkat ediyoruz. Bununla beraber Taksim’de ya da orada burada ‘merdivenaltı’ mekanlarda sahnelenen oyunlar ve ekipler de geliyor.”

İdeolojik ayrım gözetmiyoruz

1001Sanat’ta sahne alanlar arasında özellikle dışarıdan gelen çeşitli ekiplerin yoğunluğu var. Yılmaz, “Bu sayede isimlerini duyurmak istediklerini” söylüyor. Zamanla OyuncuTayfası’ndan çıkmış oyunlar ağırlık kazanacak 1001Sanat’ta ama dışardan gelen ekipleri -ideolojik ayrım gözetmeden-ağırlamaya da devam edecekler. “Yeter ki kimsenin inançlarına küfredilmesin” diyor Yılmaz.  İlginç, mekanı açmak için hiç destek almamışlar. Oyuncu Tayfası’nın birikimleri ve devletten aldıkları teşvikler kullanılmış. Bilet satarak, atölyelerle ya da kafede kazandıklarıyla yaptıkları harcamaları (400 bin TL harcanmış) tolere edemeyeceklerini biliyorlar. Buna rağmen fiyatlar da uygun. “İnsanlar yeter ki gelsin” diyor  Yılmaz. 

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön