DUYURU

20. yüzyılın simge sanatçısı Pera’da1901-1966 yılları arasında yaşamış İsviçreli ressam heykeltıraş Alberto Giacometti’nin seçme eserleri Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde dün görücüye çıktı. 26 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek sergi vakfın ‘10. Yıl Kutlama Programı’ kapsamında hazırlandı.

Paris Ekolü’ne dahil olan sanatçı, en önemli eserlerini bu şehirde verdi ve Sürrealizm, Ekpresyonizm, Kübizm, Formalizm akımlarında önemli katkılarda bulundu.

Sanat hayatı boyunca yaşadığı zihinsel değişimleri eserlerine köklü değişiklikler olarak yansıtan Alberto Giacometti, Joan Miro, Pablo Picasso ve Balthus gibi dönemin dev isimleriyle arkadaşlıklar kurmuştu.

 

Bu da heykel sayılır mı?

 

Bir dönem insan figürlerinden uzaklaşsa da sanat hayatının büyük bölümünde insan modeller kullandı. Hatta bir dönem giderek küçülen boyutlarla yaptığı heykellerle, heykel sanatını ‘Bu figür de heykel sayılır mı’ dedirten minimalist bir alana taşıdı. Öte yandan hatırı sayılır paralara satabileceği heykelleri eritip, tahrif edip başka heykeller yapması da onun bir başka nevi şahsına münhasır özelliğiydi. Birçok heykel ve tablosunda da karısı Anetta’yı model olarak kullanmıştı. Bunlardan bazılarını bu sergide görmek, hatta onun karısıyla çalışırken fotoğraflandığı kareleri görmek mümkün.  

 

Akımlar üstü ve ötesi

 

Yaptığı eserlerin tamamı göz önüne alınıp hiçbir zaman bir akıma ve bir anlayışa ait kılınamayacak kadar özgünlüğünü koruyabilmiş bu 20. yüzyıl sanatçısını tanımak, geçen yüzyılın siyasi, ideolojik ve kültürel kodlarını tanımak açısından da çok önemli.

 

Retrospektif bir yaklaşımla Paris - Giacometti Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan serginin küratörlüğünü ise bu vakfın yöneticisi Catherine Grenier yapmış. Sergi, sanatçının gençlik dönemi çalışmalarından son eserlerine ve hatta yarım kalmış bir eserine uzun yıllar çalıştığı Montparnasse’taki atölyesinden nadir güzellikler sunuyor.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön