DUYURU

Yazı Dünyasında Genç Kalemler 

 

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

 

         Yazı ve Editörlük Kursu’nun 9’ncu dönem öğrencileri belgelerini törenle aldılar. Törene, eserleri beğenilerek okunan şair ve yazarlar da katıldılar.

 

Birlik Vakfı’nda 9 dönemdir edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın rehberliğinde devam eden Yazı ve Editörlük Kursu’nun belge dağıtım töreni eski ve yeni öğrencileri bir araya getirirken, genç kalemlere moral vermek isteyen usta yazarlar da Sultanahmet’teki tarihî binada hazır bulundu.

 

Elif Sönmezışık’ın sunuculuğunu yaptığı törende öğrenciler belgelerini Şerif Aydemir, Recep Seyhan, Ali Hakkoymaz, Serdar Üstündağ, Elif Sönmezışık, Bekir Tuncer, Muhsin Duran ve İbrahim Özgün’ün ellerinden aldılar. Usta edebiyatçılar, oldukça heyecanlı oldukları gözlenen ve üç aydan beri Yazı ve Editörlük seminerlerine devam eden öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundular. Eserleri beğeni ile okunan yazarlar, genç kursiyerlere belgelerini verirken, “Hiçbir zaman ümidinizi yitirmeyin, ama sürekli de yazın. Yazmak sabır, gayret, azim ve heyecan işidir. Heyecanınızı yitirmediğiniz sürece bu yolda başarılı olursunuz. Bir de yazdıklarınızı paylaşın, yayımlatın ve tenkitlere de açık olun. Edebiyat diğer güzel sanatlar gibi ilgilisinden kararlılık ve çaba bekler. Sabırla mutlaka en güzel yazı ve şiirlere, en iyi kitaplara imza atarsınız. Yeter ki kaleme sadakat ve sebat gösterin.” dediler.

 

 

 

         YAZI YOLUNDA KARARLILIK

 

Kurs hocası Mehmet Nuri Yardım da konuşmasında, öğrencilerin dersleri dikkatle ve istikrarla takip ettiklerini ve güzel yazılar yazdıklarını söyledi. Yardım şöyle dedi: “Bu yazılar dersler sırasında okundu, değerlendirildi, eleştirildi ve iyi metinler yayımlandı. Edebiyat büyük ölçüde şevk sanatıdır. Kalıcı metinlere sabırla ve azimle imza atılır. Ben genç yazarlarımızın bu işin peşini bırakmayacaklarına inanıyorum. Şimdiden dergi yayımlayan, kitap çıkarmaya ve bazı sitelerde köşe yazarı olmaya hazırlanan arkadaşlarımız var. Kuşlar kaderle uçtuğu gibi her yazının, her kitabın da bir talihi vardır. Ancak sabrederek çalışanlar mutlaka başarır. Yazı yoluna koyulanların talihi yaver gitsin.”

 

Birlik Vakfı Müdürü Osman Okur da, “Yazı ve Editörlük Kursu”na büyük bir ilgi olduğunu, bunun kendilerini çok sevindirdiğin belirterek, “İnşallah ileride sizin yazılarınızı gazete ve dergilerde okuyacak, kitaplarınızı takip edeceğiz. Allah yolunuzu açık eylesin.” dedi. Kursiyerler de yaptıkları kısa konuşmalarda, derslerin kendilerine faydalı ve ufuk açıcı olduğunu, artık yazma konusunda daha kararlı durduklarını söylediler. Öğrenciler özetle şöyle dediler: “Bu törende gerek müdürümüzün, gerek hocamızın gerekse değerli şair ve yazarlarımızın hakkımızdaki övgülerini, teşvik edici sözlerini inşallah boşa çıkarmayacağız, her zaman bol bol okuyup yazacağız. Kültür ve sanat faaliyetlerine iştirak edeceğiz. Çalışmalarımızla edebiyat dünyasına biz de katılmak istiyoruz. Allah mahcup etmesin. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

 

Birlik Vakfının belge almaya hak kazanan bütün öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından hâtıra fotoğrafları çekildi ve ikrama geçildi. Yazı ve Editörlük Kursuna düzenli devam ederek belge almaya hak kazanan öğrencilerin isim ve soyadları şöyle:

 

Yazı ve Editörlük Kursu’na 12 Ekim 2014 tarihinden itibaren üç ay boyunca düzenli devam eden ve belge almaya hak kazanan başarılı 24 öğrencinin isim ve soyadları şöyle: Ayhan Şimşek, Burak Koç, Dilek Türüdi, Durmuş Yalman, Eda Hallaç Kaçar, Emel Acar, Engin Şenol, Gizem Orak, Gülsüm Şahin, Hanife Altınay, Hulusi Özbay, İlker Güçer, İsmail Nas. Kader Basayoğul, Maruf Çelik, Maviş Bayram, Meryem Soydeğer, Mustafa Yalçınkaya, Ola Karakurt, Sebahat Dane, Şadiye Kılıç, Tarık Kavraz, Ümmügülsüm Önder, Yunus Yoldaş, Zehra Toprak.

 

Birlik Vakfı’ndaki 10’ncu dönem Yazı ve Editörlük Kursu, 15 Şubat 2015 Pazar günü başlayacak. Yeni dönemle ilgili olarak bilgi almak isteyenlerin 516 41 27 – 516 41 28 numaralı telefonları aramaları, Torun Sokağı, No. 13 Sultanahmet adresine uğramaları veya www.birlikvakfi.org.tr sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön