DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: KALEM EFENDİLERİTürk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, yazar Mehmet Nuri Yardım, “Kalem Efendileri” başlıklı bir konuşma yapacak.

Mehmet Nuri Kimdir?

Gazeteci, yazar ve edebiyat araştırıcısı. 23 Nisan 1960 tarihinde Siirt’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu yerde tamamladıktan sonra 1980’de girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1985’te mezun oldu. 1979 yılında başladığı gazetecilik mesleğini çeşitli gazetelerde devam ettirdi. Bu gazetelerde musahhih, editör, röportaj yazarı, servis yönetmeni, ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2001 yılında basından emekli olduktan sonra Kubbealtı Akademisi Kültür Sanat Vakfı bünyesinde çıkan Kubbealtı Akademi Mecmuası’nın yazı işleri müdürü olarak göreve başladı. 10 Ağustos 2006 tarihinde bir grup arkadaşıyla birlikte kültür sanat sitesi www.sanatalemi.net’i kurdu. Hergün güncellenen ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sanat sitelerinden kabul e dilen Sanatalemi.net, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007 yılında “elektronik yayıncılık” dalında Türkiye’nin “en başarılı sitesi” seçildi. Bazı basın ve yayın kuruluşlarında görev alan yazar, 6 Mart 2008 tarihinde bazı yazar, şair ve sanatçı dostlarıyla birlikte kurduğu Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin Genel Başkanlığı’na seçildi. Hâlen bu görevine devam ediyor. Sürekli basın kartı sahibidir. Bazı ödüllere sahip olan yazar, Ahmet Haşim ve Ziya Osman Saba’nın mezarlarının kayıp oluşuyla ilgili haberi (Mezarı Kayıp Şairler) münasebetiyle “2000 Yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kültür Sanat Başarı Ödülü”ne lâyık görüldü. Kayıp İstasyon isimli kitabı dolayısıyla da TYB tarafından 2005 yılında “biyografi” dalında “yılın yazarı” seçildi. Fatih Kerem (1990) ve Ömer Faruk (1995) isimli iki oğlu bulunuyor. Dergilerde yazı, araştırma, inceleme ve röportajları yayımlanan yazar, bazı kitap dizilerinin de editörü oldu. Yüzlerce toplantıda, panelde ve sempozyumda yöneticilik yaptı. 

Yayımlanmış bazı eserleri: Âşina Çehreler, Dersimiz Edebiyat, Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hatıraları, Edebiyatımızın Güleryüzü, Edebiyatımızda Hüzün, Kayıp İstasyon, Romancılar Konuşuyor, Safiye Erol, Sefertası, Tarihimizin Güleryüzü, Türk Şiirinden Portreler, Unutulmayan Edebiyatçılar, Yazar Olacak Çocuklar, Yıldızlarla Uyumak, Ziya Osman Saba, Ziya Osman Saba Sevgisi.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati: 17.00

Yer: Türk Edebiyatı Vakfı/Sultanahmet

Tel: 0212 526 16 15 / 527 50 32

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön