DUYURU

‘Çalınan Filistin’e ağıtİnsanlığımızın Filistin topraklarında ayaklar altına alınışının ön hazırlıkları mahiyetindeki Sykes-Picot ve Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılında Filistin’de yürütülen insanlık mücadelesine destek olmak için MAZLUMDER bu yıl bir dizi etkinlik başlattı. İnsan Hakları, Ortadoğu ve Filistin konularında uzman yerli yabancı katılımcıların yer alacağı panel, söyleşi ve konferanslardan oluşan etkinlik dizisinin ilk ayağında Filistin duyarlılığıyla tanınan sanatçılar seslerini yükseltecekler. Bu akşam Hakka Sada başlığıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 20.30’da gerçekleşecek ilk konserde dünyaca ünlü iki müzisyen Gilad Atzmon ve Mercan Dede birlikte sahne alacak. Sarp Maden ve Ceza da bu akşam şarkılarını Filistin için söyleyecek. 

 

İsrail vatandaşlığını reddetti

 

Bir Yahudi ailede doğup kendini Filistinli olarak tanımlayan dünyaca tanınan saksafon virtüözü Gilad Atzmon, Filistin’e yönelik uyguladığı saldırgan politikalar yüzünden İsrail vatandaşlığını reddetmiş bir isim. Yahudi kimlik siyaseti üzerine yaptığı çalışmalarla da tanınan Atzmon’un Göçebe Kimlik adlı kitabı da geçen yıl Türkçe’ye çevrilmişti. Konser öncesi konuşma fırsatı bulduğumuz ünlü sanatçı, İslam ülkelerinin İsrail’e karşı tutumlarının çok zayıf olmasına tepki gösteriyor. Yahudiliği bir tür körlük olarak tanımlayan Atzmon, “Bir Yahudi iseniz eleştiremezsiniz” diyerek İsrail’in neden bu kadar destek bulduğunu da açık ediyor. Yahudi olmasına karşın İsrail’e en sert eleştirilerde bulunan Atzmon, kendisinin farklı bakabilmesinin ise müzik sayesinde mümkün olduğunu kaydediyor.

 

 “Her müzik insanları birleştirir. Benim beğenmediğim Yahudi geleneksel müziği bile insanları yakınlaştırıyor. Siyahilerin müziğini yapıyorum. Böylelikle yasak bölgelere adım atmış oldum” şeklinde konuşuyor.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön