DUYURU

Hüsnü hat müzesi acil ihtiyaçDünkü nüshamızda yazar, kültür adamı Mehmet Nuri Yardım isabetli bir teklifte bulunarak, son dönem hat sanatının en büyük isimlerinden hattat Hamid Aytaç’ın 40 yıl hizmet verdiği Cağaloğlu’ndaki hanın hat müzesi olarak düzenlenmesini istedi. Bu haber sanat çevrelerinde farklı yankılar buldu. Klasik sanatlar deyince başvurulan isimlerinden biri olan Uğur Derman , söz konusu mekanın büyük bir müze olmaya uygun olmadığını dile getirdi ve ekledi ‘Hat, müzeye lâyık bir sanattır ama Hamit Beyin yaşadığı izbe yer müze olmaz. Kaç senedir peşinde koşuyorum İstanbul’da bir hat müzesi yapılsın diye. En son Yenikapı’daki Şehir Parkı’nda bir Şehir Müzesi yapıp Hat bölümünün de orada açılması düşünülüyormuş.’

 

Koleksiyoner Mehmet Çebi ise Hamid Aytaç’ın ötelye olarak kullandığı mekanın Aytaç ve öğrencileri adına oluşturulabilecek bir sergi mekanı olarak düzenlenebileceğini, ancak hat müzesine olan ihtiyacın daha büyük ve uluslar arası standartlarda ele alınması gereğine işaret ediyor. ‘Aytaç’ın kullandığı mekan, üstadına adının yaşatılması için farklı bir düzenlemeye tabi tutulabilir ama bu tam teşekküllü bir müzeye olan ihtiyacın önüne geçmemeli’ diyor Çebi.

 

‘Hat Modern’ mi geliyor?

 

Müzehhibe-sanat koordinatörü Kamuran Çınar da ‘Klasik sanatlar müzesine şiddetle ihtiyaç var’ diyenlerden. Hatta bu anlamda bir proje hazırlayıp yaklaşık beş yıl önce ilgili makamlara sunmuş. ‘Ancak şu ana kadar sonuç alabilmiş değilim’ diyor. Çınar, projesinde, sergi mekanı olarak Sirkeci Tren Garı’nı işaret etmiş. ‘Hamid beyin kullandığı bina müze için çok elverişli değil. İstanbul’da o kadar güzel binalar var ki, bu yapılar değerlendirilemediği için hem binalar, hem envanterler depolarda çürüyor. Bu ciddi bir mesele’ diye ekliyor Çınar.

 

Koleksiyoner Mehmet Çebi’nin sözlerine dönecek olursak en taze bilgiler ondan geliyor. Çebi, devlet katında ilgili makamlarla yürüttükleri görüşmeler sonucunda bir hat müzesi umudunun doğduğunu söylüyor; Bunun için Yenikapı’da yapılacak bir binanın ‘Hat Modern’ olarak planlanmasının söz konusu olduğundan bahsediyor. Çebi, ‘İslam eserleri adına ufak tefek müzeler var ama daha dünyada Çağdaş Hat Sanatları Müzesi yok’ diyor. İstanbul’da yapılacak müzenin bir ilk olacağını da vurguluyor: ‘Biz İstanbul Modern’in bir versiyonunu Hat Modern olarak tasarlamak istiyoruz. Şeyh Hamdullah’tan başlayıp, silsile yoluyla Osmanlı ve Cumhuriyet ile birlikte bir bağ kurarak yaşayan hat sanatçılarının da dahil olduğu bir müze olsun istiyoruz. Eskiden beri projemiz hazır. Binaya ihtiyacımız var ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu noktada hazırlıkları olduğu bilgisini aldık.’VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön