DUYURU

Prof. Df. Sadettin Ökten: “Türk insanı dünyayı yeni yeni tanıyor”Beykoz’da düzenlenen 'Medeniyet Kalbe Düşünce' söyleşisinde medeniyet tasavvurunu anlatan Prof. Dr. Sadettin Ökten, “Biz kimiz, neyiz, neredeyiz diye sorarken onun arkasındaki büyük olgu medeniyet olarak karşımıza çıktı. Medeniyeti kimlik tarif eder, kimliksiz insan olmaz” dedi.

 

Beykoz Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği 'Medeniyet Kalbe Düşünce' adlı söyleşi programında, Prof. Dr. Sadettin Ökten medeniyet tasavvurunu oluşturan unsurları, Türkiye ve dünyadaki değişimleri anlattı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde şair Serdar Tuncer’in yönelttiği sorular eşliğinde gerçekleşen söyleşide, Prof. Dr. Ökten son zamanlarda sıkça kullanılan medeniyet kavramının ne olduğunu anlattı.

 

Türk insanı dünyayı yeni yeni tanıyor

 

Gözlemlerini aktaran Ökten, "Türk insanı dünyayı, yeni dünyayı tanıyor ve bu tanımayı bizzat kendisi yapıyor. Tanıdıkça daha reel davranmaya başladı. Daha eskiden birileri anlatırdı, biz de inanırdık. Şimdi yeni yeni tanımaya başladık. Biz dünyayı tanıdıkça bize verilen kimlik kartının yetersiz olduğunu gördük. Biz kimiz, neyiz, neredeyiz diye sorarken onun arkasındaki büyük olgu medeniyet olarak karşımıza çıktı. Medeniyeti kimlik tarif eder, kimliksiz insan olmaz” şeklinde medeniyet olgusunun kaynağına ışık tuttu.

 

Medeniyet hedef gösteriyor

 

Medeniyetin insanlara bir hedef gösterdiğini vurgulayan Sadettin Ökten, “İnsan dediğimiz varlığın aklı, duygu ve inançları vardır. Bir de seçip değiştirme yeteneği vardır. İnsan toplu halde yaşamak zorunda seçme ve değiştirme yeteneği aynı olmadığı için anarşi doğuyor. O zaman topluma ideal yani mefkure lazım. Hem bireyin evrensel sorularına cevap veren hem de topluma hedef yani mefkûre gösteren şeye medeniyet diyoruz" diye konuştu.

 

Her medeniyetin kabul gören ve aksiyon isteyen bir bildirgesinin de olduğunu da vurgulayan Sadettin Ökten, “Medeniyet tasavvurunun referansları vardır. İslam medeniyetinin sabit referansları Kur’an ve Sünnet’tir.  Kapitalist sistemde kârı katlamak, paradan para kazanmak hayatın hedefi ve gayesidir. Marksizm de bunun tam tersidir. Medeniyet bir inanç sistemi, bir davranış sistemi ile hukuku ve ahlak sisteminden oluşur. Bu üçlü medeniyet tasavvurunu ortaya koyar ve bu size bir kimlik getirir” şeklinde medeniyet ve kimlik etkileşimine değindi.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön